Humanitaarblogi

Kultuurisoovitusi humanitaarteaduste instituudist

Marek Tamm ning Rein Raud on kirja pannud hulk kultuurisoovitusi pandeemia ning selle järgseks perioodiks. Loe lähemalt!

Kultuurisoovitusi Marek Tammelt ning Rein Raualt

Kultuurisoovitusi TÜHI kultuuriajaloo professorilt Marek Tammelt

"Leidsime ennast lõppenud nädalal olukorrast, kus elu on korraga probleem. Ma ei ole vist kunagi varem lugenud ajakirjandusest nii palju kõikvõimalikke soovitusi, juhendeid, õpetussõnu jne, mis kõik annavad nõu, kuidas eluga hakkama saada, kuidas eluga edasi minna. Isegi kultuurisoovitused on omandanud eksistentsiaalse alatooni, need peaksid meil aitama oma eluga kriisis paremini toime tulla." 

Mullu linastunud HBO seriaal "Chernobyl" on pungil mineviku paanikast. Stsenarist Craig Mazin ning režissöör Johan Renck on edukalt suutnud luua seriaali, mis on tõeliselt „tegelikkuse efektiga“. Samuti soovitab Marek lugeda juurde Ameerika keskkonnaajaloolase Kate Browni vastset raamatut "Manual for Survival: A Chernobyl Guide to the Future“, mis esitab usaldusväärse rekonstruktsiooni sündmustest, selgitab katastroofi laiemat keskkondlikku tähendust ning pakub õppetunde tuleviku tarbeks.

Kuna reisimine on raskendatud, kui mitte öelda, et lausa tabu, on alternatiiviks vabadus reisida enda mõtetes. Kujutluspildi loomisel tuleb abiks reisikirjad, näiteks Jaan Kaplinski Euroopa reisiraamat "Piirpääsukese Euroopa" ja Rein Kuresoo Aafrika-reisiraamat "Seal, kus talvituvad suitsupääsukesed". Lisaks mõlema autori huvi suitsupääsukeste vastu, on Marek välja toonud mõlema autori puhul veel mõningad ühised jooned - tähelepanelik pilk, pikk reisikogemus ja hea stiilitaju.
Lisaks soovitab Marek lugeda vahelduseks arvuti kirjakastile ka varasemaid päris kirjasid, näiteks Hannah Arendti kirju oma endisele abikaasale Günther And ersile "Schreib doch mal hard facts über Dich: Briefe 1939 bis 1975" ning kirju lähimale sõbrannale, Ameerika kirjanik Mary McCarthyle "Between Friends: Correspondence Between Hannah Arend and Mary McCarthy, 1949–1975". 
Viimati lõpetas Marek teosega, mis pakkus põnevat ja harivat sissevaadet ühe 20. sajandi huvitavama kirjamehe argiellu, teos kannab nime "Letters 1941–1985" ning selle kirjutas Italo Calvino. Järgmisena ootab lugemist Vladimir Nabokovi mahukas "Kirjad Verale".

"Kui kogu me kapitalistlik ühiskonnakord on korraks pausile pandud, siis on ehk sobiv hetk mõelda selle toimimisloogika üle. Ühe võimaliku allegooria, tõsi, päris jõhkra ja jõulise, ent seda meeldejäävama, esitab kapitalistlikust süsteemist hispaania mängufilm "El hoyo", mis hiljuti Netflixis esilinastus" ütleb Marek. Mängufilmi soovitab ta eelkõige inimestele, keda ei hirmuta kannibalism ja vägivald.
Praegusel keerukal perioodil märkame ning kogeme senini märkamatuid käitumismustreid. Äsja ilmunud Jean de La Bruyère’i "Inimtüübid ehk meie ajastu kombed" kirjeldab inimtüüpe Louis XIV õukonnast annab mõtteainet ning paneb võrdlema praeguse olukorra ning inimtüüpidega. Marek soovitab lugeda ning silma peal hoida ka kohalikel kultuuriajakirjanduse portaalidel, näiteks Vikerkaarel, mille märtsikuunumber ilmub lähipäevil.

"Kõledavõitu lumesegune aeg paneb kuulama Aafrika mandri muusikat. Minu kauaaegne nõrkus on Mali muusika. Praegu soovitan solidaarsusest kuulata eriti Rokia Traoré muusikat, sest see Mali tänapäeva säravamaid naismuusikuid on parasjagu Prantsusmaal kohtu all, süüdistatuna oma lapse päästmises vägivaldse abikaasa käest." 

Koroonauudiste varju on jäänud raamatud, mis ilmusid eriolukorra esimestel päevadel, näiteks Kaja Kanni raamat "Tänavatüdruk", kus räägib seesama heitlik minajutustaja raamatust "Eratee". Maalt tagasi linnas, läheb ta ülikooli filosoofiat õppima. Teine kriisiajastu romaan, mida Marek soovitab on Ignar Fjuki "Valge vannikohvik". Raamatut on ta kirjeldanud kui kirjandushooaja suur üllatus, omalaadi kirjanduslik UFO, mis põhjustab vastandlikke lugemisreaktsioone.

Koroonakriis avaldab suurt mõju ka poliitilisele olukorrale. Esile kerkivad küsimused: mis on poliitiline suveräänsus ja mis on eriolukord? Kas õilis eesmärk (elu!) õigustab poliitikas kõiki vahendeid? Kas demokraatiat saab hoida ebademokraatlike meetmetega? Millised on erakorralise seisukorra õiguslikud ja poliitilised järelmid? Keda huvitav praegune poliitiline olukord ning eelmainitud põletavad küsimused peaksid algatuseks lugema Carl Schmitti "Poliitilise teoloogia" raamatut, mille kõige kuulsam katke on Vikerkaare kodulehel loetav  eesti keeles: "Suveräänsuse definitsioon".
Mareku viimasteks soovitusteks on Giorgio Agambern "Tulevane kogukond. Vahendid ilma eesmärkideta" ning "Homo sacer. Suveräänne võim ja paljas elu" teosed, mille põhiosa keerleb eelpool nimetatud küsimuste ümber.


Kultuurisoovitusi TÜHI Aasia uuringute professorilt Rein Raualt

"Ajal, kus paljud selle maailma vägevad ei suuda jahmatavate muutustega vaimus sammu pidada ja senise korra alustalad ähvardavad üleöö tolmuks pudeneda, on mõtet pöörata pilk kõige selle poole, mis oma väärtust ei kaota. Ja polegi nii väga oluline, kas see on mõeldud inimhinge põhjani raputama või kergeks meelelahutuseks — mis on hea, see on hea."

Aasia uuringute professori Rein Raua esimeseks soovituseks on paksud raamatud, olgu see siis Marcel Prousti "Kadunud aega otsimas" või George R.R. Martini "Jää ja tule laul". Raua sõnul plaanib ta ette võtta Flauberti romaani "Bouvard ja Pécuchet".

Kuna toas püsimine ning sohval lebamine ei pruugi olla soodsaim kehakujule, soovitab Raud end liigutada Club des Belugas või Pink Martini retro-vintage-meeleoluga repertuaari rütmis. Kord plaadipoes käies, avastas Rein kogumiku nimega Neue Meister in Berlin, mille autor on Henrik Schwarz. Selle muusiku repertuaar ulatub deep-house muusikast kaasaaegse klassikalini - igaühele miskit!
Rein toob välja ka Thelonious Monk repertuaarist Straight No Chaser plaadi ja ka Riverside antoloogia. 

Praegune olukord on parim aeg enesetäiendamiseks. On uskumatult palju tasuta saadaval maailma tippülikoolide loengukursuste lindistusi erinevatel teemadel kvantfüüsikast kultuuriajalooni. Et meelt erksana hoida, soovitab Raud  keskenduda enesetäiendamisele interneti kursuste ning loengute abil ning nende järel jagada oma mõtteid ning uusi teadmisi perega.

Nii mõnelegi on seriaalide vaatamine võrdlemisi libe tee. Seriaalide vaatamine nõuab tahtejõudu ning oskust; nende vaatamine on mõndade jaoks võrdlemisi libe tee; vaadatakse pühendumusega ning terve hooaeg järjest. Raud soovitab Jed Mercurio "Line of Duty", "Downton Abbey", "Vampiiritapja Buffy".

Kaasaaegne filmivalik on Reinule kaugeks jäänud ning nendib, et eelistab filmile raamatut, muusikat või teatrit, teisalt aga tõdeb, et Krzysztof Kieślowski "Kolm värvi" on tõsiselt hea.

"Juba mitmendat päeva ei jäta mind rahule mõte Artaud’ esseest "Teater ja katk". Nagunii hakkab pärast olukorra normaliseerumist — kui see kunagi normaliseerub — ilmuma kunstilisi kajastusi meeleoludest, mis praegu või lähitulevikus meid kummitavad, ning kui keegi juba praegu mõtleb, mida selles žanris teha, võiks Artaud’ kogumiku üles otsida küll."

Soovitustele paneb Raud punkti oma Jaapani lemmiku Mishima Yukio raamatuga "Kuldne tempel". Raud aga hoiatab, et kes konksu otsa jääb, otsib ise edasi.