Üritus

TÜHI antropoloogia magister Joanna Kalmu kehalavastus

1.juunil esietendus Sakala 3 proovisaalis tantsukunstnik Joanna Kalmu kehastuslavastus “UITKEHA”. Lavastus on ühtlasi Joanna Kalmu antropoloogia magistritöö TLÜ Humanitaarteaduste instituudis.

Johanna Kalmu
UITKEHA

Soololavastuse keskmesse on seatud üks keha, antud juhul Kalmu enda oma, et jälgida mil viisil ta - ja meie - inimloomana läbi oma olemuse tajub ja organiseerub. Kalm uurib, kui keel kui selline pärineb ümbritsevast maailmas, siis missugune on väljendus, mis pärineb ennekõike kehast?

Joanna Kalm sõnab: “Mu sooviks on olnud luua lavastus, mis ei otsi sisu alget välisest, vaid pigem keha seest, keha arenguloost ja olemusest. Fookuses on keha kui siseruumi ja maailma kui välisruumi suhted ning teineteisele osutatav mõju. Sooviks on pakkuda kehale aega ja ruumi, mis võimaldab detailset tähelepanu selles toimuvale. See aeg-ruum kehas olemiseks ja väljendumiseks - vastupidiselt argisele kehaga tegemisele või keha kui mõistuse konteineri käsitlusele - on olnud üks peamisi suuniseid UITKEHA loomisel.”

Joanna toetub oma eelnevale kaasaegse tantsu kogemusele ning Bonnie Bainbridge Coheni loodud somaatilise liikumise koolkonna Body-Mind Centering® (BMC) õpetusele. BMC on enese keha tunnetusel baseeruv kehaõpe, milles ühildatakse anatoomia, füsioloogia, psühhofüüsika ja arengubioloogia teadmised kehalise kogemisega kasutades selleks visualiseerimist, liikumist, hingamist, puudutust ja häält.

Soololavastuse koreograaf ja etendaja on Joanna Kalm, liikumisdramaturg on Mari Mägi. Lavastuse kunstnik on Arthur Arula, helikunstnik Sten Saarits ning valguskunstnik Karolin Tamm.

Kaasprodutsent: Eesti Tantsuagentuur/TantsuRUUM

Toetajad: Eesti Kultuurkapital, TLÜ uuringufond, TLÜ Üliõpilaskond

Etendused toimuvad 1., 7., 8., 9. juunil Sakala3 proovisaalis algusega kell 18:00.

Foto: Kris Moor.