Submitting your PhD Thesis for Preliminary Examination

  • For submitting the thesis the PhD student must write an application to the head of the School of Humanities. The application must include the thesis title in both Estonian and English (and in original language if different form the others) and the written consent of the supervisor(s). The CERCS classificators of the thesis should be specified and the student must confirm that thesis and the articles that are part of it do not contain plagiarism. The application can be submitted either on paper or electronically. If the application is submitted on paper it must be signed by the PhD student and the supervisor(s) and brought to Maris Peters. Electronic applications, digitally signed, should be submitted to this e-mail.
  • In addition to the application and the thesis, the Urkund report should be submitted. The report should be generated by the supervisor and discussed with the student. If necessary, explanation of the finds must be added by the supervisor.
  • The copy of the thesis submitted for preliminary examination should be sent to the e-mail of Maris Peters, brought to her office on an electronic device or uploaded into a Dropbox folder. If you wish to use Dropbox please ask for the folder link from Maris Peters.
  • The PhD student should have by the time of submitting the thesis for examination:
    • the necessary courses have been passed and results are in ÕIS;
    • if articles are required for submitting the requirement is met;
    • ETIS account has been updated.

For further information please refer to this.

Atesteerimine

Atesteerimine toimub iga õppeaasta lõpus ja on doktoriõpingute jätkamise eelduseks. Atesteerimiskomisjon lähtub atesteerimisotsuse tegemisel rektori poolt määratud teadusvaldkonna prorektori kehtestatud valdkondlikest hindamiskriteeriumitest.

Atesteerimisega seotud eeskirjad, juhendid ja vormid on üleval siin.

Atesteerimiskomisjonid

Linguistics History Studies of Culture
Prof Anna Verschik (esimees)
 
Prof Karsten Brüggemann (esimees) Prof Tõnu Viik (esimees)
Prof Reili Argus Prof Ulrike Plath Prof Liisi Keedus
Prof Krista Kerge Prof Kersti Markus Prof Marek Tamm
Prof Suliko Liiv Dotsent Linda Kaljundi Dr Tauri Tuvikene
Dotsent Mari Uusküla Dr Erki Russow Anna Rubtsova (vilistlane)
Jelena Kallas (vilistlane) Peeter Kaasik (vilistlane)  

Eelkaitsmine

Doktoritööde esitamine eelkaitsmiseks

  • Töö esitamiseks eelkaitsmisele tuleb esitada humanitaarteaduste instituudi direktori nimele avaldus, mis muu hulgas peab sisaldama töö pealkirja eesti ja inglise (ning originaalkeeles kui erineb eelmistest) keeles ning juhendaja(te) nõusolekut töö eelkaitsmisele lubamise kohta. Avaldusele tuleb märkida ka doktoritöö CERCS klassifikaatorid ja doktorandi kinnitus, et tema doktoritöös ja selle osadeks olevates artiklites ei esine plagiaati.
    Avalduse võib esitada kas paberkandjal või elektrooniliselt. Paberkandjal avaldus, millel on nii doktorandi kui juhendaja omakäeline kooskõlastus (allkiri), tuuakse Maris Petersi kätte. Elektrooniline ja osapoolte poolt digiallkirjastatud avaldus saata e-mailile. Lisaks avaldusele ja tööle tuleb esitada doktoritöö plagiaadituvastussüsteemi kontrolli tulemused, mille läbi töötamist doktorant ja juhendaja kinnitavad.
  • Eelkaitsmiseks mõeldud doktoritöö saadab doktorant kas Maris Petersi e-mailile, toob selle tema kätte elektroonilisel infokandjal või laeb üles Dropboxi keskkonda. Dropboxi lingi saab Maris Petersi käest.
  • Doktorant kontrollib ka, et töö eelkaitsmisele esitamise ajaks oleks tal:
    • õppekava täidetud ja õppekaart ÕISis korras (sellel kajastuksid kõik vajalikud sooritused);
    • vajadusel täidetud artiklinõue;
    • ETISe konto korrastatud ja ajakohastatud.

Plagiaadituvastussüsteemi kontrolli tulemuste esitamine

  • Doktoritööna esitatav ülikooli väitekirjade seerias ilmuv monograafia, väljaspool ülikooli väitekirjade seeriat ilmunud monograafia analüütiline ülevaade või artikliväitekirja analüütiline ülevaade läbib plagiaadituvastussüsteemi Urkund (vähemalt) kahel korral (eelkaitsmisele esitamisel ja kaitsmisele esitamisel). Artikliväitekirja osaks olevad artiklid võivad, aga ei pea olema plagiaadituvastussüsteemis kontrollitud.
  • Kuna doktorantidel ei ole üldjuhul võimalik ise Urkundi raportit genereerida, siis on doktoritöö juhendaja ülesanne raport genereerida ning selles esinevad kattuvused koos doktorandiga läbi vaadata.
  • Kuna juhendajal on suurem akadeemiline kogemus, siis on tema vastutuseks, et koostöös juhendatavaga koostatakse kirjalikult lühikene selgitus võimalike raportis leitud kattuvuste kohta, mis ei viita plagiaadile. Juhendaja lisab selle eelkaitsmisele/kaitsmisele esitatavatele dokumentidele koos kokkuvõtva kinnitusega, et raporti põhjal ei esine kontrollitud doktoritöö osades plagiaati.

Eelkaitsmise kord TÜHIs

Eelkaitsmine on poolformaalne: kuigi selleks kinnitatakse kaks retsensenti, kes kirjutavad retsensioonid, ning komisjon, on eelkaitsmine suunatud sellele, et anda doktorandile veel võimalikult palju kasulikku tagasisidet ja osutada kitsaskohtadele töös, et oleks võimalik veel enne lõppkaitsmisele esitamist tööd paremaks muuta.

Doktoritöö retsensentideks on kaks antud erialal rahvusvaheliselt tunnustatud teadlast, neist vähemalt üks väljastpoolt ülikooli, kellel on doktorikraad või sellele vastav kvalifikatsioon ning kes on teinud doktoritööga seotud uurimisvaldkonnas rahvusvahelisel tasemel teadustööd viimase viie aasta jooksul vähemalt ühe doktoritöö mahus. Retsensent ei tohi olla doktoritööna esitatud publikatsioonide kaasautor.

TÜHI eelkaitsmised kestavad maksimaalselt kaks tundi. Selle aja sisse peab mahtuma:

  • doktorandi töö tutvustus (max 20 minutit);
  • retsensentide sõnavõtud (üldjuhul esitatakse retsensiooni kesksed seisukohad) ja diskussioon doktorandiga;
  • kuulajate ja teiste komisjoniliikmete küsimused ja kommentaarid;
  • lõppotsuse langetamine, sh peab doktorant ütlema, mis ajaks jõuab ta eelkaitsmiskomisjoni soovitatud parandused töösse sisse viia ja töö lõppkaitsmisele esitada. Nimetatud tähtaeg fikseeritakse eelkaitsmise protokollis.

Kui doktorant kasutab töö tutvustuseks slaide, saadab ta need hiljemalt üks tööpäev enne eelkaitsmist Maris Petersile. Samuti tuleb täpsustada vajadused tehnika osas.

Esitluse põhja saab alla laadida siit.

Vastavalt doktoriõppe eeskirjale on eelkaitsmise otsuseks üks alljärgnevatest:

  1. soovitada kaitsmisele esitatud kujul;
  2. soovitada kaitsmisele pärast eelkaitsmiskomisjoni poolt ettepandud paranduste tegemist;
  3. tagastada doktorandile edasiseks tööks.

Kui eelkaitsmisel lubatakse töö kaitsmisele pärast eelkaitsmiskomisjoni soovitatud paranduste tegemist, kinnitab doktoritöö juhendaja parandused või eriarvamustele jäämise põhjenduse. Selleks on soovitav koostada ülevaatlik tabel, milles ühte veergu märgitakse ettepanek, teise, kas ettepanekut on arvestatud või mitte arvestatud, ja kolmandasse põhjendus eriarvamusele jäämise kohta nende ettepanekute puhul, mida ei arvestatud.

TÜHI doktoritööd toimetatakse enne lõppkaitsmisele esitamist. Doktoritöö toimetamiseks on doktorantidel võimalik rahastust küsida TÜHI uuringufondist ja toimetajad määratakse TÜHI poolt. Eraldi taotlust uuringufondile esitama ei pea, kuid tuleb Maris Petersile teada anda, kui doktoritöö on toimetamiseks valmis.

Doktoritöö esitamine kaitsmiseks

Korrektselt vormistatud ja keeleliselt toimetatud (vt toimetamise finantseerimist TÜHI uuringufondist) doktoritöö esitab doktorant doktoriõppe talitusele kaitsmiseks.

Koos doktoritöö elektroonilise käsikirjaga (mitte esitada PDF-failina!) esitab doktorant doktoriõppe talitusele:

  1. allkirjastatud avalduse doktorinõukogu esimehe nimele doktoritöö läbivaatamiseks ja kaitsmiseks. Avaldus sisaldab doktorandi kinnitust, et sama doktoritööd pole teistes kõrgkoolides varem kaitstud ning et tegemist on doktorandi originaalse uurimistööga. Avaldus peab sisaldama ka doktorandi kinnitust, et tema doktoritöös ja selle osadeks olevates artiklites ei esine plagiaati. Kui doktoritöös ei kajastu töö ingliskeelne pealkiri, esitab doktorant avalduses ka töö ingliskeelse pealkirja;
  2. doktoritöö teemal ilmunud publikatsioonide elektroonilised koopiad (PDF-fail);
  3. artikliväitekirja puhul publitseerijate nõusolekud juba avaldatud publikatsioonide elektrooniliseks (ja paberkandjal) taasavaldamiseks doktoritöös;
  4. juhendaja allkirjastatud kinnituse eelkaitsmisel soovitatud paranduste tegemise või põhjendused eriarvamusele jäämise kohta.
  5. plagiaadituvastussüsteemi Urkund raporti selle versiooni, millest on eemaldatud kattuva allikana üksnes doktoritöö varasem (eelkaitsmisele esitatud) versioon.
  6. vajadusel kirjalikult lühikene selgitus võimalike Urkundi raportis leitud kattuvuste kohta, mis ei viita plagiaadile. Juhendaja lisab selle kaitsmisele esitatavatele dokumentidele koos kokkuvõtva kinnitusega, et raporti põhjal ei esine kontrollitud doktoritöö osades plagiaati.

Akadeemiline üksus edastab doktoriõppe talitusele:

  1. kinnituse õppekavajärgsete õpingute läbimise kohta;
  2. eelkaitsmiskomisjoni otsuse kaitsmisele lubamise kohta;
  3. eelkaitsmise retsensioonid;
  4. eelkaitsmise Urkundi raporti.

Humanitaarteaduste instituut doktoritöid ei trüki, need ilmuvad avalikult kätte saadava elektroonilise publikatsioonina ETERAs. Juhul kui doktorant soovib oma doktoritöö trükkimist, tuleb sellest Maris Petersile teada anda. Arvestama peab sellega, et trükikulud tuleb doktorandilt osaliselt ise katta.

Lisaks üldistele vormistusnõuetele peab doktorant arvestama, et kui ta on oma doktoritöö valmimise protsessi käigus saanud rahalist toetust (nt Archimedese stipendiumid, TÜHI uuringufondi toetused jne), tuleb toetajate nimed ära mainida doktoritöö tiitellehe pöördel.

Materjalide esitamisest doktoriõppe talitusele kuni kaitsmise toimumiseni kulub üldjuhul vähemalt 10 nädalat.

Doktorikoolid

Kultuuriteaduste ja kunstide doktorikool (KTKDK)

Kultuuriteaduste ja kunstide doktorikooli eesmärk on kultuurianalüüsiga tegeleva doktoriõppe kvaliteedi tõstmine, laiema konteksti loomine ja väliskompetentsi osakaalu suurendamine doktoriõppes.

KTKDK ühendab Tallinna Ülikooli, Tartu Ülikooli, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ja Eesti Kunstiakadeemia doktorante ja õppejõude. KTKDK-s toimuvad mitmekülgsed intensiivseminarid, loengud ning talve- ja suvekoolid, millest osavõtt on doktorantidele tasuta.

TLÜ esindajad:

Tulekul üritused:

  • 6.-8. juunil 2018 toimub kultuurievolutsiooni teemaline konverents Tartus. Huvilised eri valdkondadest on oodatud nii esinema kui osalema-kuulama. Esinemisvõimalus on nii ettekande kui plakati vormis. Teese arvustavad valdkonna asjatundjad. Rohkem infot leiate konverentsi kodulehelt.
  • KTKDK ja KFSDK kirjutamislaagritesse on oodatud doktorikoolide kõikide partnerasutuste doktorandid ja juhendajad. Juunikuine kirjutamislaager toimub 11.-15. juuni 2018.
  • Kultuuriteaduste ja kunstide doktorikool korraldab 25. juunil 2018 kraadiõppuritele ja noorteadlastele mõeldud huumoriuurimise-teemalise seminaripäeva. Seminaripäev, mis eelneb rahvusvahelisele ISHS (International Society for Humor Studies) konverentsile Tallinna Ülikoolis (26.-29. juuni 2018), toob huviliste ette tunnustatud teadlased. Rohkem infot leiate siit. Registreerumine toimub siin

Keeleteaduse, filosoofia ja semiootika doktorikool (KFSDK)

Keeleteaduse, filosoofia ja semiootika doktorikool (KFSDK) tegutseb Tartu Ülikooli, Tallinna Ülikooli, Eesti Kirjandusmuuseumi ja Eesti Keele Instituudi koostöös.

Doktorikooli juhtpartneriks on Tartu Ülikool.

TLÜ esindajad: