Liikumiskuu 4. teemanädal: TOITUMINE

Liikumiskuu fookuses on olnud liikumine, vaimne tervis ja keskkond. Neljandal nädalal räägime toitumisest. Oma mõtteid jagab Haapsalu kolledži tudeng Liis Velsker.

Toitumine

Toitumine jah! Aga mis on su eesmärk?
Haapsalu kolledži tudeng Liis Velsker on loobunud huvilistele ette ütlemast, mida süüa. Tema siht on, et toit vastaks sööja vajadustele ja samal ajal ka eelistustele.

Kuna mind tuntakse kui -40kg kehakaalu kaotanud inimesena, siis väga paljud ootavad minult mega lahjasid retsepte. Paar aastat tagasi ma olekski võinud peast loetleda erinevate toitude (tatar, kanafilee, kurk) makrod ja kaloraaži ning anda nippe, kuidas süüa vähese kaloraažiga võimalikult palju. Tänaseks päevaks on aga toit minu jaoks tervis, kütus ning energiaallikas. Ma valin, kust ma saan rasvad, sealiha asemel söön kalkunit ning kõrvale rasvaallikaks avokaadot või pähkleid. 

Ma oskan oma keha juba nii hästi tunnetada, et kui ta nõuab midagi magusat, siis saan aru, et ta tahab süsivesikuid ja ma annan talle korralikult süüa! Kui tunnen, et jubedalt tahaks midagi mahlast, siis ilmselgelt mul on tegelikult janu ja ma joon.
See ei ole tulnud lihtsalt, et ärkasin hommikul üles ja oskasin toituda. Et endale kõik need asjad selgeks teha, peab olema huvi. Minul on huvi suisa nii suur, et läksin seda ala kooli õppima. Tänu sellele suurenevad mu teadmised iga päev ning ma oskan teha aina paremaid valikuid. 

Kuna minu eesmärgid on seotud keha arendamisega ja paremate tulemustega trennis, ei tarbi ma enam light-tooteid, vaid söön korralikult, et mul oleks jaksu liikuda ja trenni teha. See teadmine oli peale pikka karbitoidu hooaega nii vabastav! Ainus asi ongi see, et ma söön kvaliteetselt ja ei tarbi üle. Ma ei osta koju kohukesi, sest need on sooduses ja pärast lihtsalt söön need ära, sest need on ju külmikus ja kuupäev hakkab kukkuma. Ma söön hästi palju värsket. Käin tihti poes, et saada just seda, mida mu keha küsib. 

Toidu valmistamine ei pea olema raske ja keeruline, piisab ka paarist toiduainest. Valguallikas, köögiviljad, rasvaallikas – ja olemas! Iga päev ei pea sööma magustoitu ega pastat. Nendest ei pea loobuma, aga neid saab valmistada paremini, kasutades toiduained, mis mahuvad sinu kaloraaž ja mida su keha soovib. 

Ma ei saa anda soovitusi, et oh, tee nüüd nii ja söö naa, sest me oleme erineva aktiivsusega. Kui sa sööd hommikuks putru, lõunaks pastat ja õhtuks lasanjet, siis ilmselgelt tarbid sa liiga palju süsivesikuid. Aga samas, kui sa valmistud maratoniks, siis kasutad sa selle ära. Seetõttu olen loobunud inimestele ette ütlemast, mida süüa. Minu eesmärk on, et inimesed õpiks toituma endale vastavalt. Et nad kõik sööks seda, mis neile maitseb ja mida nende keha soovib. Elu tuleb nautida ning kvaliteetne toit annab selleks imelise võimaluse. 
Meie elus on kõik seotud – liikumine, trenn, uni. Kõik need mõjutavad vaimset tervist (füüsilist ka muidugi!). Ehk kui tahta elada fenomenaalset elu, tuleb pöörata tähelepanu kütusele, liikumisele ja puhkamisele. Kui need kõik on korras, oled sa vaimselt õnnelik ja iseendaga rahul. 

Liis Velsker