Humanitaarblogi

Tema Majesteedi Elizabeth II plaatina troonijuubel tõstab fookusse ka inglise kultuuri õppe

6. veebruaril möödus 70. aastat Tema Majesteedi Elizabeth II troonil olekust. Seda sündmust tähistatakse eeloleval kevadsuvel suurejooneliste pidustuste sarjaga nii Suurbritannias kui kogu maailmas.

The 2022 Platinum Jubilee Miniature Medal

TÜHI inglise keele ja kultuuri bakalauruseõppe peaeriala üliõpilased on koos magistrantide ja vilistlastega on ette valmistamas 20. aprillil kl 17 Mare maja aatriumis toimuvat Kella Viie Teed.

Nii TÜHI anglistika professor Julia Kuznetski kui emeriitprofessor Suliko Liiv rõhutavad Briti monarhia ajaloo ning sellest lähtuvate traditsioonide tähtsust inglise kultuuri ja keele õpetamisel.

“Tänavune kevad toob meediasse palju temaatilisi kajastusi ning seetõttu loodetavasti suureneb ka noorte huvi õppida inglise keelt ja kultuuri ülikoolis süvendatult,” on professorid ühel meelel.

Tema Majesteedi Elizabeth II plaatina troonijuubeli suurejoonelised pidustused kulmineeruvad tänavu juunis. Avapauk antakse 2. juunil Trooping the Colour paraadiga, millega traditsiooniliselt tähistatakse kuninganna sünnipäeva (ametlik sünnipäev on 21. aprillil, mil Elizabeth II saab 96 aastat vanaks). Samal päeval süüdatakse ka juubeli tõrvikud Briti linnades ja Rahvaste Ühenduse pealinnades. 3. juunil toimub Saint Pauli katedraalis jumalateenistus. 4. juunil külastab Tema Majesteet koos kaaskonnaga Epsom Derby hobuste võiduajamist ja hiljem naudib suurt kontserti oma elupaigas Buckinghami Palees. Samal päeval saavad inimesed osa tänaval toimuvatest tuhandetest kontserditest, paraadidest, võistlustest ja lõunasöökidest. Praeguse seisuga on üle 1400 inimese avaldanud soovi korraldada tänavalõunasööke.

Alates 10. jaanuarist saavad kõik, kes vanemad kui 8 aastat, osa võtta pudingu retseptide konkursist. Viiel parimal võimaldatakse oma kondiitrioskusi näidata žürii ees ja võitja retsept avalikustatakse ning tema pudingut saab proovida juubeli lõunasöökidel üle kogu maa juunikuus.

Mööda Londoni tänavat The Mall (930 m pikk) hakkavad voogama 200 siidist lippu (“Lootuste jõgi”), kuhu on trükitud laste joonistusvõistluse parimad tööd. Joonistusvõistlusest saavad osa võtta alg- ja keskkooli õpilased, kus neil palutakse kujutada oma lootusi neid eesootavaks seitsmekümneks aastaks.

Kogu aasta jooksul jätkub puude istutamine (“Istuta puu juubeliks”), mis kestab aastani 2023.

Pidustused toimuvad ka Tema Majesteedi valdustes Sandringhamis ja Balmoralis.

Pidustusteks on välja antud ka plaatina troonijuubeli medal ja The Royal Mint rahapajas valmivad juubeliaastale väärilised mündid.

Tunnuspilt: The 2022 Platinum Jubilee Miniature Medal