Pressiteade

Peep Nemvalts: täppiskeelne teadus ja kõrgharidus edendab kogu emakeelset haridust

TLÜ teaduskeelekeskuse korraldusel toimub 2. detsembril Tallinna Ülikoolis VIII mitmeteaduslik eesti teaduskeele konverents.

Peep Nemvalts
VIII mitmeteaduslik eesti teaduskeele konverents

TLÜ teaduskeelekeskuse juhataja Peep Nemvaltsi sõnul on Eesti arengukavade 2021-2035 strateegiliste eesmärkide seas ka eesti teaduskeele ja eestikeelse kõrghariduse arendamine.

„See sihiseade on saanud allkirjad ka hiljutistes ülikoolide halduslepinguis, mistap on käes aeg käivitada süsteemne eesti teaduskeele õpe igal erialal kõigil õppeastmeil,“ märkis Nemvalts.

Konverentsi ühe juhtmõtte on omal ajal sõnastanud Marju Lepajõe: „Ükskõik kui suur on sündimus või kui hasartne on majandus, otsustav rahva püsimajäämisel on ikka see, mis keeles antakse haridust, millises mõõtkavas elab tunnetuskeel, emakeel. Seepärast ei ole emakeelsele ülikoolile alternatiivi, kui mitte just ihaleda võimalikult kiiret hääbumist.“ (Akadeemia 2017 nr 1 lk 3)

„Täppiskeelne teadus ja kõrgharidus edendab kogu emakeelset haridust. Täppiskeelsust aitavad mõtestada meie mitmeteaduslikud teaduskeele konverentsidki,“ lisas Nemvalts.

Tänavusel konverentsil käsitletakse keelelist õiglust mitmekeelses ülikoolis, mitme valdkonna terminivara tarvitust, korrastust ja arendust, Eesti ülikoolide doktorandide keelehoiakuid ja -muresid ning teadustekstide tõlkimist. Ettekandeid peavad Eesti Kunstiakadeemia, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia, Eesti Kaitseväe Akadeemia, Tallinna Ülikooli, Tallinna Tehnikaülikooli ning Tartu ülikooli teadlased-õppejõud.

Tutvuge konverentsi kava ning ettekannete lühitutvustustega.

Konverents algab Tallinna Ülikool Mare-hoone Tallinna saalis (M-218) 2. detsembril kell 10:45.

Konverentsi veebiülekannet saab jälgida SIIT.

Tunnuspilt: Peep Nemvalts teeb ettekannet emakeelepäeval 14. märtsil 2022.