Tanel Meos

Teenusest ja läbiviidavatest testidest lähemalt

Nende uuringute läbiviimiseks kasutame selle valdkonna maailma turuliidri seadmeid (Courage+Khazaka Electronic GmbH, Saksamaa), mis on palju rakendust leidnud ka teaduseksperimentides. Vastavad standardtestid aitavad ettevõtjatel hinnata läbi naha erinevate parameetrite määramise oma toote efektiivsust, kuid võimaldavad ka võrrelda erinevaid tooteid omavahel. 

Naha transepidermaalse veekao (TEWL) hindamine

Vee aurustumine nahalt toimub alati normaalse naha metabolismi osana. Niipea, kui naha vee barjäärifunktsioon on veidigi kahjustunud, suureneb veekadu. Ka kõige väikseimaid kahjustusi, mis ei ole isegi nähtavad inimese silmale, on võimalik määrata. See on väga oluline parameeter naha vee barjäärifunktsiooni hindamiseks ning seetõttu on selle mõõtmine aluseks kõigile kosmetoloogilistele ja dermatoloogilistele uuringutele.

Mõõtmise põhimõte

Mõõdetakse vee aurustumise tihedusgradienti nahalt kasutades silindri sees olevaid andureid (temperatuur ja suhteline niiskus). See on nn avatud kambri mõõtmine. Avatud kambri mõõtmismeetod on ainus meetod TEWLi pidevaks hindamiseks, mõjutamata seejuures selle mikrokeskkonda. Mikroprotsessor analüüsib väärtusi ja väljendab aurustumiskiirust ühikutes g/h/m2

Rakendused

TEWL-i mõõtmine ja naha barjäärifunktsiooni kvaliteet on üks põhilisi näitajaid kõigis kosmeetikatoodete rakendustes.  See on paljude nahahooldus-, majapidamis-, farmaatsiatoodete koostamisel ja efektiivsuse testimisel peamine ohutustest. Selle määramise kaudu saab teada, kas naha kaitsebarjäär halveneb, säilib või paraneb. Kasutatakse nt ka higistamisvastaste toodete efektiivsuse testimisel. Ka töötervishoius hinnatakse naha barjäärifunktsiooni kvaliteeti ja seda kasutatakse naha kaitsevahendite kasutamise tähtsuse näitamiseks. See on standardtest dermatoloogilistes alusuuringutes.

Nahapinna (Stratum corneum) niiskuse määramine

Mõõtmise põhimõte 

Mõõtmine põhineb dielektrilise keskkonna mahtuvuse mõõtmisel. Antud kontekstis naha pindmise kihi (Stratum corneum) dielektrilise konstandi muutumise mõõtmisel, mis on tingitud nahapinna niiskusesisaldusest. See võimaldab tuvastada isegi väikeseid muutusi niiskusesisalduses. Mõõtmine põhineb asjaolul, et veel on oluliselt suurem dielektriline konstant (u. 81) kui enamikul teistel ainetel (˂7).

Rakendus

Niiskuse määramine on üks kosmeetiliste ja biomeditsiiniliste rakenduste põhimõõtmisi. See on vajalik parameeter kosmeetikatoodete ja naha hooldusvahendite formuleerimiseks ja efektiivsuse testimiseks. Nt annab analüüs vastuse, kas toode on niisutav ning efektiivne naha kuivuse vastu. 

Naha värvuse ja punetuse määramine

Mõõtmise põhimõte

Mõõdetakse kahte komponenti: melaniini ja hemoglobiini (erüteem), mis on peamiselt vastutavad naha värvuse eest. Nende kahe komponendi mõõtmine põhineb valguse neeldumisel/peegeldumisel nahalt, kuna vastav seade kiirgab spetsiifilise lainepikkusega valgust. Erüteem (erythema) on patoloogiline seisund, mis avaldub veresoonte laienemise tagajärjel tekkinud nahapunetusena.

Rakendus

Eriti oluline erinevate päikesekaitsekreemide, pruunistavate, valgendavate, naha tooni korrigeerivate kreemide või nahka rahustavate toodete arenduses. Nahaärrituse määramine (erüteemi väärtus) on oluline töötervishoiu seisukohalt, et näidata nahakaitsevahendite vajalikkust.

Nahapinna, sh peanaha ja juuste rasususe määramine

Mõõtmise põhimõte

Mõõtmine põhineb fotomeetrial. Spetsiaalne teip asetatakse nahale või juustele, mis vastavalt pinna rasususele muutub läbipaistvaks.  Seejärel asetatakse teip seadmesse, kus mõõdetakse selle läbipaistvust. Valguse läbilaskvus näitab naharasu (seebumi) sisaldust.

Rakendus

Rasususe määramist kasutatakse paljudes dermatoloogilistes baasuuringutes. Eriti oluline erinevate nahapuhastajate,  šampoonide ja teiste juustehooldustoodete arenduses kui ka toodetes, mis on mõeldud rasusele nahale. Võimaldab hinnata, kas toode on rasuse naha/juuste/peanaha vastu, puhastav jpm.

Allikas: courage-khazaka.de/en/scientific-products/all-products