Veiko Tubin: ülikool on avatud ning täis ideid

Tallinna Ülikooli 18. märtsi kontsertaktuse – ja sedakaudu ülikooli enda – kõige olulisem sõnum on lavastaja Veiko Tubina sõnul märksõnade paar “vabaduse tuul” ja “tarkuse tuul”, mis kõlab ka esmaettekandele tulevas Tallinna Ülikoolile kirjutatud kantaadis.

pilt

„Me elame maailmas, kus on palju erinevaid arusaamu ning arvamusi. Nende tuules tekivad idanemist väärt ideed,“ nendib Veiko Tubin.
Mõtete ja arvamuste paljususele on ta üles ehitanud ka 18. märtsi kontsertetenduse struktuuri. Laval saab näha ülikooli liikmeid ja vilistlasi nii kõnelejate kui ka muusikutena, nii vahetult kui ka video vahendusel. „Nende erinevatest mõtetest tekkiv tuul puhub sel õhtul publikusse uusi mõtteseoseid,“ lausub lavastaja.

Tubina sõnul pakuvad teatraalsed kontserdid hea võimaluse põimida erinevaid inimesi ning meediaid, mis teatris ei ole võimalik. 18. märtsi projekt pakkus lisaks võimaluse teha koostööd suure orkestriga, mis on lavastaja jaoks luksus omaette.

14-aastase nimega ülikooli ning sajandipikkuse õpetajahariduse tava ühendav kontsertaktus lubas lavastajal tutvuda erinevate inimeste mõtete ja lugudega, näha suure organisatsiooni hetkeseisu ja siseelu, pakkus palju avastamis- ning õppimisrõõmu. „Ma avastasin, et Tallinna Ülikool on ka seestpoolt selline, nagu ta väljast paistab: avatud, ideid täis ning innustunult tegutsemisaldis,“ tõdeb lavastaja. „Seega mu arusaam ülikoolist töö käigus ei muutunud, pigem kinnistus teadmine, et Eesti hariduselu edasiminek on tugevates ja turvalistes kätes.“

Tubin on oma akadeemilisel haridusteel Tallinna Ülikooliga kokku puutunud, õppinud ühe aasta BFMi ja Lavakunstikooli ühise magistrikava raames teatri- ja filmilavastamist. „Ära tuleb kindlasti märkida ka üks mu suurimaid muusikalisi mõjutajaid, minu solfedžoõpetaja, Tallinna Ülikooli vilistlane Lydia Rahula, kelle käe all olen kaheksa aasta jooksul omandanud kõik oma muusikalised teadmised,“ lausub Tubin.

Lisaks Tallinna Ülikooli kontsertlavastusele on Tubinal töös Riigikogu 100. sünnipäevale pühendatud kontsert-lavastus koos helilooja Rasmus Puuriga, mida saab ETV vahendusel näha 26. aprillil otseülekandena Estonia Teatrist. Suvesse mahub veel paar lavastusprojekti, mis juba praegu pakuvad mõnusat loomesärinat.

Nädalapäevad tagasi sai Tubinal aga valmis kaks heliloojatööd. Tallinna Linnateatris esietendus heliliselt malbe “Vihmausside elust” ja VAT Teatris koostöös Viljandi Kultuuriakadeemiaga rokilik “Dekameron”, mis andsid autori sõnul talle mõnusalt eripalgelise võimaluse tegeleda muusikaga.