EKSPERT EETRIS ⟩ Anu Soojärv: “Miks ei tasu monumente avalikust ruumist eemaldada?”

Tänases “Ekspert eetris” saates on külas Tallinna Ülikooli Eesti pedagoogika arhiivmuuseumi peavarahoidja ja monumentaalkunsti uurija Anu Soojärv. Saates tuleb juttu sellest, et skulptuuride püstitamisel ja eemaldamisel tuleb kõik läbi mõelda, sest ka nõukogude kultuuripärand räägib meie lugu.

foto Anu Soojärvest

Käesoleval aastal on palju tähelepanu pööratud monumentaalkunstiteostele – nii nõukogude perioodi skulptuuridele kui ka vast avatud Pätsi kujuni. Anu Soojärv arutleb saates selle üle, kes peaks otsustama avalikus ruumis olevate kujude üle.

Terve suve on kestnud avalik arutelu selle üle, kas nõukogude ajast pärit mälestusmärgid ja nõukogude sümboolikaga kunstiteosed peaksid olema Eesti avalikus ruumis. Üldiselt on kahte tüüpi arvamused: osa leiab, et vabariigi avalikus ruumis ei ole kohta okupatsioonisümbolitele ja teised rõhutavad, et oma ajalugu tasub mäletada nii selle valus kui võlus. Kes peaks üldse valima, millised teosed ja mälestusmärgid meie avalikku ruumi sobivad?

Saadet juhib Tallinna Ülikooli kommunikatsioonijuht Rein Olesk.

Vaata saadet