Persoon

Koidu Saia: eesmärk on olla tark ja õppiv organisatsioon ning osav kohaneja

24. novembril tutvustasid rektoraadi liikmed ülikooliperele 2023-2027 aasta arengukava rõhuasetusi ja strateegilisi eesmärke. Seminaril osales ka ühiskonnateaduste instituudi teaduskoordinaator Koidu Saia, kes jagas enda mõtteid uue arengukava suundumustest ja peamiselt kõlama jäänud mõtetest.

Koidu Saia

Tallinna Ülikooli 2023–2027 arengukava on seadnud endale kolm strateegilist eesmärki:

  1. kõrgetasemeline teadus- ja loometöö Eesti heaks;

  2. elumuutev õppimiskogemus ja tulevikuvajadustele vastav õpe;

  3. tark ja väärtustatud organisatsioon.

Kuidas Sulle tundub – kui ambitsioonikad need kolm strateegilist eesmärki on?
 

Kaldun arvama, et arengukava eesmärgid võiksid olla realistlikud ja mitte ainult kvantitatiivselt mõõdetavad. Samuti peaksid eesmärgid inspireerima ning panema meid kõiki ülikooli liikmetena paremad olema ja eesmärkideni jõudmiseks loovalt nuputama ning pingutama. Ma arvan, et praegused eesmärgid annavad ülikoolile õige suuna, aga võiksid olla veidi ambitsioonikamad. 

Uues arengukavas on seadnud ülikool endale viis sihti, kuidas panustada Eesti ühiskonda:

  • aitame tagada õpetajate järelkasvu;

  • aitame kujundada riigi ja kohalikul tasandil toimivaid valitsemislahendusi;

  • panustame Eesti kohanemisse looduslike ja sotsiaalsete muutustega;

  • aitame kaasa eestikeelse avaliku ruumi tõhusamale toimimisele;

  • töötame välja ühiskonna ja kultuuri arengut toetavaid digitaalseid ja innovaatilisi lahendusi.

Kuivõrd tõenäoliseks pead nende sihtide saavutamist? 

Usun, et ülikool suudab nende sihtide täitmisele oma panusega kaasa aidata. Küll aga olen seda meelt, et võiksime võtta midagi ka enda missiooniks ja vastutuseks, mille hiljemalt 2027. aastaks ära teha. Viies eesmärk tundub sedalaadi sõnastusega, mille puhul ülikool töötab välja ühiskonna kultuuri ja arengut toetavad digitaalsed ja innovaatilised lahendused, mitte lihtsalt ei aita midagi teha. Veidi jääb õhku, et kellele me siis „appi läheme“ ja kas see „vastutaja“ ikka meie abi vajab?

Esimene strateegiline eesmärk on „Kõrgetasemeline teadus- ja loometöö Eesti heaks“ mida tutvustas teadusprorektor Katrin Niglas. Millised mõtted Sinu jaoks selle eesmärgi tutvustusest peamiselt kõlama jäid?

Mulle jäi kõlama, et olud on muutuvad ja võimalused ressursside poolest kitsad – ehk siis üsna vähesega tuleb targalt palju ära teha – seal hulgas olla valmis uutest oludest tingitud uut tüüpi teadus- ja arendus- ning loometegevuseks ning partnerlusteks. Rakendusteadused vajavad tugevat alusteadust – üks ei saa tänasel päeval teiseta. Eesmärk on olla tark ja õppiv organisatsioon ning osav kohaneja. 
 
Tenuuriprofessuuride poolne uurimisrühmade eestvedamine, tugevnev teadusarendus- ja loometegevuse (TAL) tugisüsteem, loovuuringud uudse suunana, suurem rõhuasetus ühiskonda panustamisele ning eesti keelt ja kultuuri toetavale teadustegevusele, teadustegevus mõjususele – need on olulised märksõnad. Mitmed olulised TAL arendused on veel eelmisest arengukavast elluviimisel – näiteks teadusandmete turvalisuse lahendused. Veel tõi teadusprorektor välja, et uut tüüpi rahastusvõimalusi on võimalik kaasata SA Tallinna Ülikooli Rahastu kaudu, mis on juba loodud. 

Teine strateegiline eesmärk on „Elumuutev õppimiskogemus ja tulevikuvajadustele vastav õpe“, mida tutvustas haridusinnovatsiooni prorektor Kristi Klaasmägi. Millised mõtted Sinu jaoks selle eesmärgi tutvustusest peamiselt kõlama jäid?

Kõlama jäi see, et õppejõud peab tundma end väärtustatuna ning see on uuel perioodil tänuväärselt fookuses. Lisaks, et rõhuasetus liigub tulevikuoskuste omandamisele ning erialaseid oskusi hoitakse interditsiplinaarsuse kõrval fookuses.

Kolmas strateegiline eesmärk on „Tark ja väärtustatud organisatsioon“, mida tutvustas strateegiajuht Mikk Kasesalk. Millised mõtted Sinu jaoks selle eesmärgi tutvustusest peamiselt kõlama jäid?

Tallinna Ülikool peab olema valmis kohanema, kuid eesmärk on olla ka tegevuskeskkonna mõjutaja ning kujundaja. Meie liikmeskond muutub järgmistel aastatel arengukava rakenduskava toel ühtehoidvamaks ning mitmekesisemaks ning töökeskkond uuenenud ootustele vastavamaks. Eesmärk on olla tark ja väärtustatud organistsioon – ühest küljest uuenduslik, kuid samas traditsiooniliste akadeemiliste väärtuste kandja Eesti pealinnas ja kogu Eesti jaoks.

Vaata arengukava tutvustavat seminari järelvaatamises