Mälestame Helle Saarsood

Mälestame Helle Saarsood (1930 - 2022) ja avaldame sügavat kaastunnet tema lähedastele.

Pilt - küünal.

Helle Saarsoo oli Tallinna Ülikooliga seotud alates 1976. aastast, mil ta alustas TPedIs tööd vanemõpetajana. Alates 1982. aastast kuni pensioneerumiseni 2003. aastal oli ta ülikooli teadusosakonna juhataja.

Saarsoo lõpetas Tallinna Õpetajate Seminari 1951. aastal matemaatika-füüsika õpetaja kutsega. Pärast lõpetamist suunati ta Hiiumaale Kõpu algkooli, kus temast sai kooli direktor ja matemaatikaõpetaja.

Mõne aasta pärast suundus ta õppelajuhatajaks Kärdla keskkooli. Selle aja kohta kirjutas tuntud matemaatikaõpetaja ja õpikute autor Avo Lind (1933 - 2019) oma mälestustes: „Sügisel 1956 astusin siis Kärdla Keskkoolis õpilaste ette. Direktor oli Helmi Ilus, õppealajuhataja aga Helle Saarsoo, kes oli suurepärane pedagoog. Tema töökus, täpsus ja järjekindlus innustas. Ta külastas neljal esimesel tööaastal aastas keskmiselt 18 tundi. Kui tunnikülastuste märkmetes oli esimestel aastatel häid ettepanekuid, siis viimastel lõppesid need tihti sõnadega: ettepanekuid ei ole“. 1960. aastal siirdus Saarsoo Tallinna, kus ta oli haridusministeeriumis inspektor.

Rein Virkus, tookordne TPedI (TLÜ eellane) rektor, kutsus Helle Saarsoo ülikooli 1976. aastal, kus ta sai vanemõpetaja koha matemaatika kateedris. Alates 1982. aastast kuni pensioneerumiseni 2003. aastal oli ta ülikooli teadusosakonna juhataja. Oma 90. sünnipäeva intervjuus ülikooli muuseumis ütles ta: „Ma lugesin ülikooli inimeste teadustöid, ma arvan, et teadsin, mida keegi väärt on.“ Arvatavasti pole ülikoolis olnud rahvarohkemat sündmust – kui lõpuaktused välja arvata -, kui Helle Saarsoo pensionile saatmine.

Teda on autasustatud 1990. aastal Eesti Matemaatika Seltsi Rägo medaliga panuse eest koolimatemaatika arendamisse ja ta sai esimeste hulgas ülikooli teenetemärgi 1999. aastal.