Pressiteade

Riho Pätsi Koolimuusika Fond tunnustab täna muusikahariduse edendajaid

Riho Pätsi Koolimuusika Fondi 2022. aasta laureaadid on instrumendiõpetaja Tuule Kann (Vanalinna Hariduskolleegiumi muusikakool), vokaalpedagoog Margot Suur (Räpina ja Põlva muusikakool) ning helilooja Sirje Kaasik.

Riho Pätsi Koolimuusika Fondi logo

Fondi tunnustusüritus toimub 2. detsembril kell 16 Eesti Teaduste Akadeemia saalis. Laureaaditunnistuse juurde kuulub ehtekunstnik Jaan Pärna kujundatud hõbemärk ja stipendium 800 eurot.

Tuule Kann on tunnustatud Eesti kandlemängija ja õpetaja, kes on õpetanud teiste seas Pille Karrast, Leanne Barbot ja Juhan Uppinit. „Tuule on teinud asendamatut tööd kandlemängutraditsiooni hoidja ja arendajana Eestis,” ütles Riho Pätsi Koolimuusika Fondi juhatuse liige Kristi Kiilu. Lisaks korraldab Kann August Pulsti sünniaastapäeva tähistamist, kandlekursusi, ühismängimisi Soome, Läti, Leedu ja Eesti oma ala meistritega. Seejuures on ta õpetanud arvukatel pärimusmuusika kursustel ja laagrites. Ta on korraldanud ansamblite „Tuulekandled” ja „Kannelkond” tegevust ning osalenud ise erinevate ansamblite tegevuses. Ta on esinenud rahvusvahelistel festivalidel kodu- ja välismaal nii pärimus-, jazz- kui ka vanamuusika ning nüüdismuusika interpreedina. Peale õpetamise tegeleb Tuule Kann kandlemuusika uurimise ja kandlemängijate kaardistamisega Eestis, Karjalas, Baltimaades ja Loode-Venemaal.

Margot Suur on Räpina ja Põlva muusikakoolide vokaalpedagoog. Kristi Kiilu sõnul toovad Margoti kolleegid esile tema läbimõeldud ja süsteemseid tunde ning huvitavaid kontserte. „Margot Suure tööd on erinevate aunimetuste ja preemiatega korduvalt tunnustanud ka kohalik omavalitsus. Lisaks võtab Margot oma õpilastega pidevalt osa lauluvõistlustest ning tema õpilased on saavutanud lugematul hulgal auhinnalisi kohti nii kodu- kui ka välismaistel konkurssidel,” lisas Kiilu. Mitmed tema õpilastest on valinud laulmise ka oma erialaks, neist tuntuim on Kristi Raias, artistinimega Rita Ray.

Sirje Kaasik on Haapsalus tegutsev helilooja, õpetaja ning koorijuht. Tema looming koosneb peamiselt soolo- ja koorilauludest ning tema laulud kõlavad sageli nii kontserdi- kui ka konkursilavadel, laulupäevadel ning laulupidudel. „Lisaks on Kaasiku koorilaule auhindadega tunnustatud mitmetel loomingukonkurssidel (isamaaliste koorilaulude konkurss, jt) ning need on ilmunud mitmetes laulikutes,” ütles Riho Pätsi Koolimuusika Fondi juhatuse liige Kristi Kiilu. 2003. aastal ilmus Kaasikult lastelaulude kogumik „Igal hommikul, igal õhtul“, 2008. aastal algklassiõpilastele mõeldud laulik „Lauluhääl“ ja 2013 „Tedretäpid“. Aastal 2010 valmis Kaasiku segakoorilaulik „Laul sünnib rõõmust”. Tema naiskoori- ja segakoorilaulud on ilmunud kogumikes „Üks roosike on tõusnud”, „Laulud Neitsi Maarjale” ja „Tuulte teel”. Koostöös lavastaja Aivo Paljasmaaga on Sirje Kaasik loonud muusika kuuele lastenäidendile. Tema laul „Sind ma tahan armastada“ kõlab 2023. aasta noorte laulupeol neidudekoori esituses.

Riho Pätsi Koolimuusika Fondi asutasid 26. juunil 2002. aastal institutsioonide esindajad, kellega R. Päts (1899–1977) oli eluajal tihedalt seotud: Haridus- ja Teadusministeerium, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia, Tallinna Ülikool, Koolibri Kirjastus, Eesti Raadio ja Eesti Muusikaõpetajate Liit. Fondi tegevuse siht on koolimuusika rajaja, helilooja, uurija, publitsisti ja dirigendi professor Riho Pätsi mälestuse jäädvustamine ning tema elutöö teadvustamine tänapäeval.

Aastatel 2002–2022 on fondi laureaaditiitli pälvinud 94 silmapaistvat muusikahariduse edendajat muusikaõpetaja, instrumendiõpetaja, helilooja, muusikapedagoogika uurija ja koolimuusika edendaja valdkonnas. Lisaks laureaatide tunnustamisele on Fond osutanud kaasabi mitmete muusikahariduslike projektide elluviimisele. 2006. aastal avati Tallinna Ülikoolis Riho Pätsi nimeline auditoorium, mille sisustamisele aitas fond kaasa uhiuue „Estonia“ tiibklaveri ning Orff-instrumentaariumi näol. Fondi eestvõttel avati R. Pätsi bareljeef Tallinna Ülikooli Riho Pätsi nimelises auditooriumis, 2013. aastal mälestustahvel Tallinna 21. Kooli välisfassaadil. Selles koolis töötas ta muusikaõpetajana 1923–1937. 1930ndatel kuulus Päts Johannes Käisi kooliuuenduslaste töörühma ning oli muusikaõpetuse sisu uuendaja. 2009. ja 2019. aastal tähistati R. Pätsi sünniaastapäeva rahvusvahelise konverentsiga „Muusikakasvatuse minevik ja tänapäev“, millega kaasnesid tema elu ja tegevust kajastavad näitused Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis, Tallinna Ülikoolis ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Fondi toel on välja antud 12 trükist, millesse kuuluvad tema helilooming ja muusikapedagoogilised kirjutised.

Fondi toetajad on Haridus- ja Teadusministeerium, Tallinna Ülikool, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia, Koolibri Kirjastus, Eesti Autorite Ühing, Eesti Kultuurkapital.

Rohkem teavet:
Kristi Kiilu