Filmi- ja meediablogi

BFMi seintel laiub rahvusvaheline plakatinäitus

BFMi disaini dotsent Krista Aren kutsus külla Juri Lotmani 100. sünniaastapäevale pühendatud rahvusvahelise plakatinäituse „isikupära/individuality '22“. Näituse kuraator on graafiline disainer Marko Kekishev. Plakatid on uudistamiseks Nova ja Vita maja esimese korruse koridorides.

näituse avamine

Näituse ideeliseks lähtekohaks said Lotmani mõttekillud ennustamatusest: Ennustamatus on seotud plahvatusega, seda nii otseselt kui kaudselt. „Plahvatuslikes olukordades ei toimi võimalikkuse arvutamine, toimib ainult juhus ja tulemus on ennustamatu,“ selgitab Lotman. Tema kirjeldustes on ennustamatus seotud esmalt kultuuriga. Lotman selgitab, et tulevikku on vaja austada. Ja austada just tuleviku ettearvamatust, mille juures ta rõhutab kunsti tähtsust: „Kunst on see õpetaja, kes on meile antud kogu eluks ja mis on just võimeline õpetama meile ka, kuidas ennustamatusega hakkama saada.“ Ning täpsustab: „Kunst on vaba nagu igasugune mõte ja looming. Mis tähendab vaba? Seal, kus on valikuvõimalus, seal on ka vabadus. Ja see valik peab olema ennustamatu selleks, et me saaksime rääkida vabadusest.“

Selles vaimus on ka näitusekomplekt otseselt seotud ja osaline UNESCO Lotmani aasta tähistamisega. Näitusekonkursil osales 152 autorit üle ilma ja professionaalidest rahvusvaheline žürii valis eksponeerimiseks välja 84 teost. Rändnäitusena mahtus BFMi seintele valitud hulk töid.

Alates 2005. aastast on toimunud Haapsalus Graafilise Disaini Festival (HGDF) konkurss-näitused (aastast 2007 rahvusvahelisena) üldnimega "Isikupära/Individuality". Igal aastal on osalejaid palutud esitada oma plakativormis loomingut kindlal teemal. Tänavune teema on pühendatud maailmakuulsa semiootiku, kirjandus- ja kultuuriteadlase Juri Lotmani 100. sünniaastapäevale.

Fotol: filmikunsti dotsent Elen Lotman (Juri Lotmani lapselaps), disaini dotsent Krista Aren ja näituse kuraator Marko Kekishev.