Edulugu

Ajakirja Muusika autoripreemia laureaat on BFMi tudeng Luisa Susanna Kütson

Toimetus tõi välja, et tema kontserdikajastused on kirjutatud põhjaliku süvenemisega, avades esitatavaid teoseid ja luues seoseid teoste ja interpreetide kontseptsioonide vahel. Ta on ajakirjas kajastanud kümmekond kontserti ja kirjutanud mõned plaadiarvustused.

Laura Kütson

Luisa Susanna Kütson õpib Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituudi IKUMUMU eriala kolmandal kursusel ja naasis äsja Inglismaalt Erasmus+ vahetusõpingutelt.

Foto autor: Kerttu Kruusla

Tudeng ütles, et preemia saamine tuli suure üllatusena ja ta oli sellest kuuldes väga elevil ja õnnelik. Lisaks tõi ta välja, et tal on au olla üks ajakirja Muusika publitsistikapreemia esimesi laureaate. "Eks arvustusi kirjutades on alati natuke selline omaette nokitsemise tunne, nii et on rõõm saada positiivset vastukaja ning kinnitust, et seda tööd väärtustatakse," sõnas laureaat.

Ta rääkis, et töö annab talle võimaluse külastada väga eriilmelisi muusikasündmusi ning innustab seejärel oma kogemust lahti mõtestama ja võimalikult autentselt edasi andma. Ise kuulab laureaat nii folki, džässi, indie’t kui klassikalist muusikat. Luisa kirjeldas enda muusikamaitset kui eklektilist ning tujust sõltuvat. "Arvan, et minu arvustusi mõjutab rohkem muusika, mida olen ise õppinud, mänginud ja esitanud," ütles tudeng. Ta kirjutab palju klassikalisest muusikast ja kooriloomingust ning toetub oma kogemustele selles valdkonnas. "Aga kindlasti avardab erinevate žanrite kuulamine oluliselt muusikalist silmaringi," lisas ta.

Arvustatud kontsertidest jättis laureaadile kõige sügavama mulje Vanemuise sümfooniaorkestri hooaja avakontsert septembris. "Seal oli hästi esile toodud muusika ja vaikuse sümbioos. Ka viis, kuidas pianist Tähe-Lee Liiv kandis ette Rahmaninovi Klaverikontserdi nr 2 c-moll, oli imetlusväärne ja puudutav," rääkis tudeng. Teistest muusikasündmustest oli tema jaoks ülekaalukas lemmik ansambel 6hunesseq’i kontsert Viljandi Pärimusmuusika festivalil. "See, mis tollel õhtul Viljandi Jaani kirikus toimus, oli maagiline ja rohkem sõnu ei olegi vaja," nentis laureaat.

Ajakiri Muusika alustas oma muusikapublitsistika alase autoripreemia välja andmist sel aastal. Kahe esimese preemia seas on lisaks Luisa Susanna Kütsonile ka muusikateadlane Ene Pilliroog.