Humanitaarblogi

Viirus, teadus ja poliitika

TÜHI direktor ja filosoofia professor Tõnu Viik iseloomustab praegust olukorda Heideggeri kuulsa väite parafraasiga: ainult veel teadlased võivad meid päästa.

Viirud, teadus ja poliitika

TÜHI direktor ja filosoofia professor Tõnu Viik iseloomustab praegust olukorda Heideggeri kuulsa väite parafraasiga: ainult veel teadlased võivad meid päästa.
Viimase kuu jooksul oleme muutnud oma tarbimis- ja käitumisharjumisi, teades, et see süvendab potentsiaalset majanduskriisi. Seda kõike oleme teinud vaid headel põhjustel  – vältimaks tervishoiusüsteemi kokkukukkumist. 

Tõnu Viik leiab, et erakorraline olukord pani inimesi teadust usaldama. "Kuidas me teame, et võimalikus tulevikus aset leidvaid traagilisi sündmusi põhjustab eriliste omadustega geneetilise koodi kandjat sisaldav valgukapsel nimega SARS-CoV-2, mitte jumala viha või ühiskonna moraalne allakäik? Ja kuidas me teame ravivõtetena mitte kasutada aadrilaskmist, palvet ega nõiasõnu, vaid sümptomite leevendamist, hingamisaparaate ja lähitulevikus loodetavasti ka vaktsiini? Kõlab uskumatuna, aga asi ei saa olla muus kui meie jäägitus usalduses teaduse ja teadlaste vastu."

Kuidas mõjutab erakorraline olukord teaduse ja teadlaste tulevikku? Kas tulevik on teaduspõhisem kui varem?

Loe lähemalt