Ülikooli külastas tuntud karismaatiline filosoof Esa Saarinen

Reedest, 5. oktoobrist kuni laupäevani, 6. oktoobrini leidis Tallinna Ülikoolis aset Eesti filosoofia aastakonverents "Filosoofia kasulikkus ja kasutus", mis oli rahvusvaheline. Peaesinejaks oli tänavu karismaatiline ja ekstravertne Soomest pärit filosoof Esa Saarinen, kelle loengud on üliõpilaste seas väga populaarsed.

esa

Esa Saarinen on filosoof ning Helsingi Ülikooli ja Helsingi Tehnikaülikooli õppejõud. Saarinen kaitses 24-aastaselt doktorikraadi. Tema ekstsentriline esinemisviis tõi 90ndate lõpus loengutesse suuri rahvahulki ja teda hakati nimetama punkdoktoriks.

Saarinen on kirjutanud raamatuid, mis on tõlgitud ka eesti keelde. Samuti on ta on tihe külaline Soome televisiooni vestlussaadetes. Filosoof on varem palju kordi käinud Eestis esinemas.

Esa Saarinen keskendus oma ettekandes filosoofilise mõtlemise rakendamisele päriselus. Ta tõstatas küsimuse: kas filosoofia võib muuta inimkogemust paremaks või lausa inimeste mõtteviisi? Filosoof näitlikustas seda mõistega life-philosophical lecturing, mille põhimõtete järgi tuleb näiteks olla teiste inimeste suhtes austav ning luua sõbralik ja positiivne atmosfäär.

Neid soovitusi kasutab Aalto ülikooli professor ka ise, tervitades enne loengu algust kõiki oma üliõpilasi individuaalselt. Tavaliselt on tema loengutes kuni 600 kuulajat. Lisaks juurutab ta filosoofilist mõtlemist ka maailma tippjuhtide seas, sh Nokia ja Marimekko.

Lisaks Esa Saarinenile oli üheks peaesinejaks ülikoolis filosoofiat õppinud poliitik Jevgeni Ossinovski, kes arutles konverentsil esteetika rolli üle poliitikas. Ehk küsimuse üle, miks valutame südant jääkarude saatuse üle, samas kui tuunikala väljasuremine jätab meid suhteliselt külmaks? Ettekanne tõstatas ka teemad nagu tõe ja fakti muutunud tähendused viimaste aastate poliitilistes kriisides ning teadlaskonna kodanikukohustused selles uues poliitilises kontekstis.

Kahepäevane konverents oli rahvusvaheline ning koosnes eesti- ja ingliskeelsetest sessioonidest. Juttu tuli muu hulgas filosoofia tulevikust, selle kasulikkusest ja mitte kasulikkusest ning filosoofiast teaduses.

Filosoofia aastakonverentsi korraldasid TLÜ humanitaarteaduste instituudi filosoofia eriala õppejõud.