Teade

TLÜ teadlased analüüsisid linnaaedade mullastikku ja taimestikku

Tallinna Ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi teadlased koostasid Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalametile "Tallinna linnaaedade mulla- ja taimeproovide analüüsi" raporti.

Linnaaiandus

Aina rohkem räägitakse, et linnastumisega kaasnevate probleemide seas on üha kriitilisemaks muutunud linnaelanike võõrdumine loodusest, nõrgemaks on jäänud teadmised looduse toimimisest ja looduslike protsesside tajumisest.

Üks võimalus linnapiirkondades keskkonnateadlikkust tõsta, keskkonnasõbralikke tegevusi leida ning keskkonda ja inimeste toidulauda rikastada on linnaaiandus ehk söögi- ja tarbetaimede kasvatamine linnas.

Ülikooli esine linnaaed

Tallinna Ülikooli linnaaed ülikoolilinnakus.

Need tegevused on aktiivselt käivitunud ka Tallinnas. Kui 2018. aastal rajati palju kõlapinda saanud Laagna kogukonnaaed Lasnamäel, siis tänaseks on toimivaid linnaaedu juba 10 ning väga suur huvi on erinevatel linnaasutustel (lasteaiad, koolid, noortekeskused, päevakeskused jm) oma õppeaia rajamiseks.

Linnatingimustes toidu kasvatamisel peab olema tagatud ka nende ohutus. Võimalikud ohuallikad on nii atmosfäärne saaste, mulla raskmetallide sisaldus kui ka ebasobilik mulla mikrobioloogiline koostis.

Samas on tehtud pilootuuringuid, mis kinnitavad, et kokkupuude mulla- ja taimmaterjalidega suurendab inimese soole- ja nahamikrobioota mitmekesisust, toetab organismi immuunsüsteemi ja võib mõjuda antidepressiivselt. Sellised uuringud demonstreerivad elegantselt linnalooduse ning linnaaianduse võimalikku rolli linnakodanike parema tervise tagamisel.

Vaata e-seminari salvestust, kus külalisprofessor ja vanemteadur Tiiu Koff, keskkonnakorralduse lektor Piret Vacht ja süsteemibioloogia lektor Kairi Koort tutvutasid valminud raportit. Moderaatoriks Maria Derlõš, Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalameti linnaaianduse projektijuht.

Tutvu Tallinna linnaaedade mulla- ja taimeproovide analüüsiga SIIN.

Linnaaianduse "Söödav linn TLN" Facebook grupp, kus jagatakse kogemusi ja infot: https://www.facebook.com/groups/soodavlinn

Linnaaianduse info Tallinna veebis: https://www.tallinn.ee/est/keskkond/Linnaaiandus

Tutvu ka keskkonnakorralduse (BSc), keskkonnakorralduse (MSc)  ja linnakorralduse (MA) erialadega.