Pressiteade

BFMi tudengifilmid teevad ilma Euroopa filmifestivalidel ja jõuavad PÖFFile

Tallinna Ülikooli Balti Filmi, meedia ja kunstide instituudi 14. lennu filmikunsti tudengite filmid on sel aastal säranud mitmetel filmifestivalidel üle Euroopa. Kõige enam on tähelepanu pälvinud Alexandra Pärna lühifilm „Kolhoosi miss“, mis on adaptsioon Lilli Luugi samanimelisest novellist. Mitmed Euroopas ilma tegevad BFMi tudengifilmid jõuavad kodupubliku ette tänavuse PÖFFi raames.

"Kolhoosi miss" filmimine
"Kolhoosi miss" filmimine

„Kolhoosi miss“ räägib loo sõprusest ja suureks saamisest 1988. aasta Eesti väikelinnas ning põhineb Lilli Luugi samanimelisel, palju positiivset tagasisidet pälvinud novellil. Filmi produtsent Margareth Villers usub, et teose võlu peitub oskuses kõnetada igas vanuses inimesi. “Kes on need sõbrad, kes lapsepõlvest jäävad, kellega lahku kasvad või kasvasid. Hästi palju iseseisvumist ja suureks kasvamist. Ja sõprust,” räägib Villers. 

Novelli autor Lilli Luuk jättis filmitegijatele täieliku tõlgendamisvabaduse ning tema sõnul õnnestus see neil suurepäraselt. “Ajalooline taust, mida ka novellis teistmoodi rõhutasin, oli filmitegijate poolt ajastuomaselt kavandatud, väga detailitäpsete interjööride ja eksterjööridega. Mõni tegevuspaik oli tõesti viimase detailini selline, nagu kirjutades ette kujutasin! Poliitilise ajaloo kaja ei ole selles filmis fookuses, esile on toodud ajatud inimsuhted: emade ja tütarde suhted, sõprus, kogukonna suhtumine teistest erinevasse,” räägib autor ja nõustub Villersiga, et film kõnetab paljusid, sest räägib universaalset, suureks ja enesest teadlikumaks saamise lugu, kust meil kõigil tuleb kuidagi läbi minna. Luuk, kellele see oli esimene kord, kui tema teosest sündis film, toob eraldi esile osatäitjate valikut (peaosades Enid Leetjõe ja Säde Sibul - toim.) ja lisab, et kogu protsess oli tema jaoks väga äge kogemus. “Elan filmile ja filmitegijatele kaasa ja olen kindel, et neil läheb ka edaspidi filmimaailmas väga hästi.”

image-20231017170513-1
"Kolhoosi miss" produtsent Margareth Villers ja režissöör Alexandra Pärn Münsteri Filmifestivalil.

BFMi filmikunsti 14. lennu filmitudengi Alexanda Pärna lühifilm “Kolhoosi miss” osales augustis Poola 50. Ińskie Lato Filmowe filmifestivalil ning võitis “Around the Baltic Sea” programmis. Pärn ja Villers külastasid septembris ka Münster Filmifestivali ning järgmised peatused on Filem’On Filmifestival Brüsselis ja Poolas toimuv Demakijaż’i Naiste Filmifestival (Demakijaż – Women's Film Festival). Ühtekokku on “Kolhoosi miss” jõudnud juba 10 festivali programmi, nendest kaugeim toimub talvel Hiinas.

BFMi tudengifilmid on sel hooajal olnud kõrge lennuga, mida ilmestab ka mitmete Euroopa filmifestivalide žüriide ja programmikoostajate ülitiheda sõela läbimine ja programmidesse jõudmine. Režissöör Elis Rumma lühifilm “Viivis” osaleb praegu toimuva Riia Rahvusvahelise Filmifestivali (Riga IFF) Short Test Screening programmis ja jõudis novembris toimuva Hannoveri Rahvusvahelise Filmifestivali (Up and coming International Film Festival Hannover) programmi. Rumma “Viivis” ja Pärna teine lühifilm “Jõululaupäev” jõudsid novembris Bulgaarias toimuva Early Bird Rahvusvahelise Tudengifilmide Festivali (Early Bird ISFF) programmi. 

BFMi tudengifilmid jõuavad kodupubliku ette PÖFFi raames. Novembris toimuval PÖFF Shortsil on kavas: “Jõululaupäev”  (rež. Alexandra Pärn), “Viivis” (rež. Elis Trumma), “Ab absurdo” (rež. Iris Peil), “Sulavõim” (rež. Franz Malmsten), “Ilus Armin” (rež. Katariina Škurinski) ja "Backstage Bardo" (rež. Maros Pulscak). Tänavusest programmist leiab ka filmikunsti vilistlaste viimase tudengifilmi “Rentsli krahvid” (rež. Raoul Kirsima), mis pälvis Small Axe Radical Short Film Awards festivalil the Green Gathering programmis tudengifilmi publikuauhinna.

Vaata lisa PÖFF Shortsi programmist.

Tallinna Ülikooli Balti Filmi, meedia ja kunstide instituut on 2023. aasta PÖFF Shorts:New Talents lühifilmide võistlusprogrammi esitleja.