Pressiteade

Mait Agu preemia pälvisid Priit Raud ja Roosmarii Sarapuu

1. oktoobril anti üle Mait Agu nimelised preemiad ning sel aastal pälvisid need kaasaegse tantsukunsti vankumatu vedaja ja Kanuti Gildi Saali juht Priit Raud ning Tallinna Ülikooli (TLÜ) Balti, filmi, meedia ja kunstide instituudi (BFM) koreograafia õppekava neljanda kursuse tudeng Roosmarii Sarapuu.

Fotol Roosmarii Sarapuu
Foto: Eva Kram

Tallinna Ülikooli Balti, filmi, meedia ja kunstide instituudi koreograafia õppekavade kuraator Oksana Tralla laureaatide valikust: “Laureaate valides arvestame nii nende panuse kui mitmekülgsusega. Kuna viimastel aastatel lähtume aina kindlamini “kogenud” ja “uustulnuka” põhimõttest, siis on alati suur rõõm kahe põlvkonna tegijate kokku viimisest ja loominguliste eesmärkide kõrvutamisest. Eriline hea meel on ka selle üle, et sellel korral õnnestus ka žanrimääratluse piiridest väljuda, sest lõpuks tants on tants ning ajame kõik ju tegelikult ühte asja.”

Koreograafia õppekava vilistlaste, kogenud tegijate, kategoorias sai sel aastal laureaadiks Kanuti Gildi Saali juht Priit Raud. Priit Raud on lõpetanud 1991. aastal tantsujuhi ja kultuuritöötaja erialal Tallinna Pedagoogilise Instituudi, olles siis Mait Agu tudeng. Priit Raud on andnud suure panuse Eesti tantsukunsti arengusse, seda nii festivale korraldades, välisesinejaid kutsudes kui ka Eesti koreograafe ja tantsijaid välisfestivalidele pakkudes. Raud on üks nendest produtsentidest, kes annab ka uuele põlvkonnale võimaluse enda leidmiseks, näitamiseks ja arendamiseks. Ta seisab selle eest, et tantsukunsti maastik areneks ning oleks rahvusvaheliselt nähtav. Ta ei tõmba piire žanrite vahel, vaid peab oluliseks ideed ja selle värskust ja kandvust. Raua panus Eesti kaasaegse tantsukunsti arengusse on väga väärtuslik ning lisaks sellele on ta kaudselt kujundanud ka BFM-i koreograafia õppekava suundumusi.

Teine laureaat on TLÜ BFM-i koreograafia õppekava neljanda kursuse üliõpilane Roosmarii Sarapuu. Ta on olnud eeskujulik õppetöös ning otsinguline loomingus. Sarapuu on osalenud rahvusvahelises projektis BodySoundDivision, Made in Estonia maratonil, Jõela lavastuses “Giselle” ning ta kuulub aktiivselt oma loomingulist teekonda otsivasse rühmitusse KOOSSEIS jmt. Tema loodud koreograafiad on pälvinud tähelepanu nii kaasaegse kui pärimustantsu maastikul  ning ta on loonud tantse ka Tallinna Ülikooli rahvatantsuansambel Soveldajale arvestades selle nõudliku ja isikupärase stiiliga. Tema seminaritöö “Tiina Kapperi tantsustuudio” põhjal ilmus artikkel teatriaasta ülevaateid pakkuva sarja "Teatrielu" ajaloo rubriigis. Sarapuu sõnas, et plaanib sügisel edasi õppida ja preemiaks saadud stipendium saab seemneks, et tulevasi õpinguid rahastada ning lisas, et nad on kursusena õnnelikud, et lõpuks ppreemia ka neile tuli.

1999. aastal loodud tantsupreemia eesmärk on toetada andekaid tudengeid ning tantsuloojaid ning see antakse üliõpilasele, vilistlasele või loomingulisele kollektiivile, kes on  silma paistnud loomingulise või teoreetilise tööga, olnud edukas ja aktiivne õppetöös ning võtnud osa erinevatest tantsualastest projektidest. Varasemateks laureaatideks on teiste seas toonased tudengid  praegused tantsumaastiku kujundajad Janek Savolainen, Külli Roosna, Maria Uppin-Sarv, Helena Pihel, Sveta Grigorjeva, Elo Unt. Käesoleval aastal anti preemia välja juba 25. korda. Mait Agu preemia väljaandmist toetab Eesti Kultuurkapitali rahvakultuuri sihtkapital.

Preemia anti üle 1. oktoobril, Mait Agu sünniaastapäeval, Tallinna Ülikooli Mait Agu nimelises saalis. Lisaks premeerimisele sai näha õppejõudude-koreograafide Külli Roosna ja Kenneth Flaki lühilavastust “Something on Fracture”, kus tantsisid TLÜ BFM-i koreograafia õppekava IV kursuse tudengid. Repertuaariklassi raames valminu põhineb Roosna-Flaki 2016. aastal Norras esietendunud kvartetil Fracture, mis tegeles häiretega kehapildis.

Lisainfo:
Oksana Tralla