Pressiteade

Tallinna Ülikooli osalusega FilmEU võrgustik saab 5 miljonit eurot teadus- ja arendustööks

Filmi- ja meediakunstide võrgustik FilmEU, mille üks asutajaliikmeid on Tallinna Ülikool saab täiendavad 5 miljonit laienemiseks ning teadus- ja arendustööks. Laienemise eesmärk on kasvatada Euroopa filmihariduse mitmekesisust ja taset ning seeläbi tõsta ka loovettevõtluse võimekust.

Tagaplaanil noored inimesed istumas, esiplaanil operaator kaameraga neid filmimas

Tallinna Ülikool, Balti filmi, meedia ja kunstide instituudi (BFM) eestvedamisel, saab Horizon Widera meetme kaudu üle 780 000 euro toetust ning FilmEU tervikuna 5 miljonit, et ülikoolide võrgustik saaks laieneda praeguselt neljalt ülikoolilt kaheksale. Laienemise tulemusena esindab FilmEU Euroopa filmiharidusmaastikku kogu selle mitmekülgsuses ja keelelises ning kultuurilises rikkuses. Võrgustikku kuuluv Tallinna Ülikool vastutab antud projektis loovettevõtluse ja loovuurimuse võimekuse tõstmise eest.

Tallinna Ülikooli BFMi filmiteaduse lektori ja projekti Eesti juhi Teet Teinemaa sõnul on tal selle projekti üle eriti hea meel, kuna laienemine toimub peaasjalikult Ida-Euroopa riikide kaudu ning see regioon kipub uurimis- ja arendustoetuste konkurentsis tihti teenimatult tahaplaanile jääma. Uued FilmEU liikmed on VŠMU etenduskunstide akadeemia (Slovakkia), Leedu Muusika- ja Teatriakadeemia, VIA University College (Taani) ja National Academy for Theatre and Film Arts (Bulgaaria).

Tallinna Ülikooli BFMi filmikunsti dotsent ja projekti üks põhitäitja Elen Lotman tõdeb, et traditsioonilised filmikoolid on kõikjal maailmas raskustes ning võitlevad ellujäämise nimel. “Paljud on sunnitud kas kommertsialiseeruma või siis liikuma rohkema teooria ja vähema erialase spetsialiseerumise suunas, mõlemal juhul kannatab professionaalse filmitegemise õppe tase,” selgitab Lotman. Siiski on ta õnnelik, et tema ligi kümme aastat tagasi alanud töö FilmEU võrgustiku tuumkoolidega on päädinud lühikese aja jooksul juba teise suure rahastussüstiga – alles juuni alguses pälvis FilmEU üle 12 miljoni eurose rahastuse Euroopa Komisjonilt. See tagab filmiõppele järgnevateks aastateks vajaliku kindluse. “Ühtsuses peitub jõud ning hiljuti 30-ndat juubelit tähistanud eestikeelse filmiõppe tuleviku aluseks on tugev professionaalne õpe, mida täiendab FilmEU alliansi pakutav rahvusvahelise filmitööstuse kogemus,” lisab Lotman, “Eesti filmisektor on kiiresti arenev ja suure kasvupotentsiaaliga, mis omakorda sõltub uute tegijate ja loojate pealetulekust. BFMi lõpetajad on Eesti filmitööstuse arengupotentsiaali realiseerimisel keskne jõud ning antud rahastusotsus ei lisa tulevikukindlust ainult BFMile vaid ka kogu Eesti filmitööstusele.”

Projekti kaudu filmihariduse regionaalse mitmekesisuse suurenemise ning taseme tõstmise kõrval toob Teinemaa olulise aspektina välja ka fookuse loovuurimisel ja -ettevõtlusel. Teinemaa sedastab: “Korraldame praegu FilmEU raames loovuurimistööde väljapanekut ning hea meel on tõdeda, et konkursile esitatud tööde arv ületas kõiki me ootusi ning töid laekus mitte ainult võrgustiku enda ülikoolidest, vaid loovinimestelt kogu Euroopast, Kanadast, Lõuna-Aafrika Vabariigist ja mitmest Eesti ülikoolist”. Teinemaa lisab, et tõenäoliselt on sarnaselt tihe konkurents ka Kultuuriministeeriumi kultuuri- ja loomevaldkondade loovuurimuse toetuse taotlemisel. See näitab, et tegu on kiiresti areneva teadusvaldkonnaga, mis vajab lisatoetust ning uute ja meediumite eripära arvestavate esitlusplatvormide arendamist.

FilmEU tähelepanu loovettevõtlusel ei ole kantud mitte ainult loovprojektidele majandusliku väljundi leidmise võimalusest, vaid ka laiemast mõtteviisi muutmise soovist, kus filmitööstusele omases tihedas meeskonnatöös ja säästvas tootmises nähakse moodsa ettevõtlikkuse eeskuju.

FilmEU ja TLÜ juhitav Horizon Widera projekt kestab 2024. a algusest 2028. a lõpuni.

FilmEU on osa suuremast algatusest, mis hõlmab 50 valitud ülikooli, kes töötavad erinevate projektide ja programmidega, et stimuleerida piirideülest ja valdkondadevahelist koostööd Euroopa haridusruumis.

Lisainfo FilmEU kohta:

Külastage FilmEU veebisaiti

Liitu meie postiloendiga kodulehe allservas.

Vaadake eelseisvaid üritusi

Jälgi meid sotsiaalmeedias