Digiblogi

Välistudengid tähistasid ramadaani lõppu

Eelmise nädala reedel tähistasime Eid ul Fitr’i, mis on islamimaades rahvuslik püha ning tähistab ramadaani ehk paastukuu lõppu.

OST students

Sel õppeaastal alustasid magistriõpinguid digitehnoloogiate instituudis avatud ühiskonna tehnoloogiate õppekaval seitse Afganistanist pärit üliõpilast, kelle idee oli selle ürituse korraldamine Ülikoolis. Tudengid on veetnud terve pandeemia aja oma peredest eemal, mis on nende jaoks olnud keeruline katsumus. Sellest ajendatuna soovisid nad siiski oma kultuuri traditsioone ka teistega jagada. Peamine eesmärk oligi jagada oma pühade meeleolu, rahvuslikku toitu ja sellele pühale kohaseid traditsioonilisi tegevusi, näiteks rahvuslike tantsude tantsimist.

Pandeemia tõttu ei ole ülikoolis hetkel suurte ürituste läbiviimine lubatud, seega tähistasime ramadaani lõppu kõiki reegleid järgides väiksemas seltkonnas. Üritusel osales ka rektor Tiit Land, kes andis edasi oma tervitused ja parimad soovid Afganistani üliõpilastele. Zoomi vahendusel tervitas üliõpilasi ka DTI direktor Peeter Normak ja Jaana Piilpärk Välisministeeriumist. Mohammad Mustafa Ibrahimy ja Sweeta Azimi tegid ülevaate sellest, kuidas nende kodumaal Eid’i tähistatakse.

Slaid Sweeta Azimi presentatsioonist

Samuti olid üliõpilased hoolt kandnud selle eest, et kõik üritusel osalejad saaksid süüa afgaani toitu ja nautida nende rahvsikku muusikat. Järgmisel õppeaastal on plaan üritust korrata ning paluda osalema kõiki, keda huvitavad islami traditsioonid ja kultuur.

Olgu selgituseks öeldud, et Ramadaan on võrreldav oma tähenduselt ja tähtsuselt jõuludega, mida peetakse kristlikes maades detsebrikuu lõpus. Ramadaan (araabia keeles رمضان; türgi keeles Ramazan) on islami kalendri üheksas kuu, kestab 29 või 30 päeva ja ei ole iga-aastaselt püsival ajal ning liigub sõltuvalt kuutsüklitest igal aastal umbes 11 päeva võrra.

Slaid Mohammad Mustafa Ibrahimy presentatsioonist

Ramadaani ajal hoiduvad islamiusulised toidust, joogist, tubakast ja seksuaalsetest naudingutest koidust loojanguni. Ramadaan on mõeldud igapäevatoimetustest aja maha võtmiseks ning enda sideme tugevdamiseks jumalaga palvete, heategevuse ja teiste aitamise abil. Kuna tegemist on andmise ja jagamise ajaga, valmistavad moslemid spetsiaalseid toite, ostavad perele ja sõpradele kingitusi ning annavad abivajajatele tarvilikke asju.

Üliõpilaste õpinguid Eestis toetatakse Väliministeeriumi rahastatud arengukoostööprojektist “Magistriõppe läbiviimine Tallinna Ülikooli digitehnoloogiate instituudi õppekaval avatud ühiskonna tehnoloogiad Kabuli Ülikooli ja Afganistani IT-ministeeriumi töötajatele”.