Teade

Sügisel annab Kagu-Aasia riikide teemalist kursust Tai staarteadlane

Septembris annab humanitaarteaduste instituudis kursust Southeast Asian States and Societies Taist pärit Dr Pavin Chachavalpongpun, keda võib nimetada staarteadlaseks.

Pavin Chachavalpongpun

Ta on kõrgelt hinnatud Tai ühiskonnateadlane, kes kasutab häälekalt ja aktiivselt sotsiaalmeediat ning on tuntud kommentaator rahvusvahelistes uudistekanalites. Facebookis jälgib teda üle 141 000 inimese nii Taist kui ka rahvusvaheliselt. Pavin on eriti terav Tai ühiskonna tabuteemadel — Tai monarhia saatus ja hetkel valitsev sõjaväeline režiim.

Pärast 2014. aasta mais toimunud riigipööret on riigi sõjaväeline valitsus Pavini tema väljaütlemiste tõttu kaks korda vaibale kutsunud. Pavin eiras sõjaväe korraldust ja Tai hunta tühistas tema passi. Kaitset saab Pavin Jaapanis, ent Taisse ta praeguses võimukorralduses naasta ei saa.

"Pavin on ainus [Tai avaliku elu tegelane], kes räägib Tai monarhiaga seotud probleemidest avalikult ja julgelt. Ta võib seda endale lubada," iseloomustab Pavin Chachavalpongpuni üks teine tuntud Tai ühiskonnateadlane. Tänaseni võib Tais kuningapere liikmest aupakkumatult rääkimise eest kuni 15-aastase vanglakaristuse saada.

Pavin on omandanud doktorikraadi politoloogias (2002) Londoni Ülikoolis (School of Oriental and African Studies). Praegu töötab ta Kagu-Aasia uuringute keskuse juures Kyoto Ülikoolis. Ta on raamatu Good Coup Gone Bad: Thailand’s Political Developments Since Thaksin’s Downfall autor ja Kyoto Ülikooli veebiajakirja Kyoto Review of Southeast Asia toimetaja. Tema teised raamatud on A Plastic Nation: The Curse of Thainess in Thai-Burmese Relations ja Reinventing Thailand: Thaksin and His Foreign Policy.

Pavin on külastanud Tallinnat mitmel korral. 2014. aasta aprillis esines ta Tallinna Ülikoolis toimunud konverentsil Multiple Lives of Democracy: from Europe to Asia-Pacific ettekandega Media, Political Crisis and Democracy: The Case of Thailand (järelekuulamine SIIT). 2015. aasta aprillis luges ta ülikoolis külalisteadlasena kursust Southeast Asian States and Societies: Contestations in Transformed Politics.

Septembris algav kursus annab hea ülevaate ning põnevat siseinfot tänaste Kagu-Aasia riikide poliitilistest korraldustest, ühiskondlikest väärtustest ja väljakutsetest  ning demokraatia erinevatest vormidest nagu "Twittemocratisation", distsiplineeritud demokraatia, demokraatiat pooldav autoritaarsus ja palju muud. Ise kirjeldab teadlane kursust nii: "Saying the unsayables of Southeast Asia."

Kursus algab 6. septembril ja kestab kuni septembrikuu lõpuni neljapäeviti ja reedeti.