Edulugu

UHKE SAAVUTUS! TÜHI vanemteadur Linda Kaljundi võitis kunstipreemia

20. mail anti Tallinna raekojas üle Kristjan Raua nimeline aastapreemia, mis on vanim kunstipreemia Eestis. Üks tänavustest laureaatidest oli TÜHI vanemteadur Linda Kaljundi, kes pälvis preemia mahuka teadus- ja kuraatoritöö eest kultuurimälu uurijana.

Foto: Ilja Matusihis/Tallinna Linnameedia
Foto: Ilja Matusihis/Tallinna Linnameedia

Eesti Kunstnike Liit kirjutas Linda Kaljundist järgmiselt: "Linda Kaljundi on ajaloolane, kuraator ja Eesti Kunstiakadeemia kunstiteaduse ja visuaalkultuuri instituudi professor. Ta on tegelenud Eesti keskaja ja varauusaja ajalooga, viimasel ajal aga peamiselt kultuurimälu uuringutega. Lisaks teadusartiklitele ja teaduskogumike toimetamisele on Kaljundi avaldanud teadust populariseerivaid kirjutisi, teadus- ja ilukirjanduse kriitikat ning kunstikriitikat. Kaljundi uurimisfookuses on ajaloopildid ning nende osa ajaloomälus. Ta on kirjutanud arvukalt teadusartikleid, raamatuid ning kureerinud näituseid, teiste seas „Ajalugu pildis – pilt ajaloos“ (2018, näitus ja monograafia, koos Tiina-Mall Kreemiga); „Vallutaja pilk. Lisa Reihana „In Pursuit of Venus““ (2019, Kumu kunstimuuseum, koos Kadi Polli ja Eha Komissaroviga); Kumu kunstimuuseumi püsinäitus „Identiteedimaastikud. Eesti kunst 1700–1945“ (2021, Kumu kunstimuuseum, koos Kadi Polliga), „Kunst või teadus“ (2022, Kumu kunstimuuseum, kaaskuraatorid Jaanika Anderson, Linda Kaljundi, Kadi Polli, Kristiina Tiideberg, Ken Ird) ning 2023. aasta suurnäitus „Kunst antropotseeni ajastul“ (2023, Kumu kunstimuuseum, kaaskuraatorid Eha Komissarov, Ulrike Plath, Bart Pushaw, Tiiu Saadoja)."

Tänavu aasta esitati preemia nominentideks kokku 52 kunstnikku ja kunstiteadlast. 

Kristjan Raua nimeline aastapreemia on vanim kunstipreemia Eestis, mida on Eesti Kunstnike Liit ja Tallinna Linnavalitsus välja andnud juba 50 aastat.