Haridusblogi

Intervjuu IACEHOFi tunnustuse pälvinud Larissa Jõega

International Adult and Continuing Education Hall of Fame (IACEHOF) valis ja nimetas TLÜ haridusteaduste instituudi andragoogika dotsendi Larissa Jõgi IACEHOF’s Class of 2022 liikmeks. Uurisime temalt tunnustuse ja tseremoonia ning tulevaste ülesannete ja võimaluste kohta.

Larissa Jogi

International Adult and Continuing Education Hall of Fame’s (IACEHOF) Board of Directors valis ja nimetas Sind IACE HOF’s Class of 2022 liikmeks. Mida tähendab see tunnustus nii Sulle kui TLÜ haridusteaduste instituudile?

Minu jaoks on see tunnustus väga tähenduslik. Vaadates tänumeeles nii ette kui tagasi, olen teadlik, et ma ei ole midagi üksi teinud. Seetõttu leian, et see erakordselt kõrgetasemeline tunnustus kuulub ka kogu meie valdkonnale ja minu kolleegidele. Kõigile, kellega oleme sellel teekonnal kohtunud või teinud nii lühi- kui pikaajalist koostööd.

Larissa Jõgi

andragoogika dotsent

Tunnustusega kaasnevas kirjas toodi muuhulgas esile panus rahvusvahelisse koostöösse. Üks osa sellest tööst on olnud rahvusvahelise õppekava arendamine ja rakendamine, mis on seotud pikaajaliste rahvusvaheliste suhetega, mis on mul aastate jooksul kujunenud. Selliseks ulatuslikuks rahvusvaheliseks koostööks peab olema usaldust, aega, tahet, professionaalsust ning selleks peab olema usaldusväärne ja professionaalne tugi. Me oleme arendanud andragoogika valdkonda nüüd juba 36 aastat – tegutsenud, õpetanud ja uurinud meie instituudis. Vajame inspiratsiooni kaaslastelt ja kolleegidelt, keda saab usaldada, kellega koostööd teha ja kellelt õppida. Oma suuna otsinguteks ja suunal püsimiseks vajame akadeemilist keskkonda ja professionaalset tuge. Seetõttu on see kõrge tunnustus nii meie instituudile kui ka ülikoolile.

Kus ja kuidas toimus tunnustamise tseremoonia?

Tunnustamise akadeemiline tseremoonia toimus Global Lifelong Learning Week 2022 sündmuste raames 27.–29. septembril Corgi ülikoolis (University College Cork). Tunnustuse pälvisid 18 professorit üle maailma. Euroopa ülikoolidest oli nominente 13. Nominatsiooni pälvinutena osalesime sümpoosiumil ja kollokviumil, kus tutvustasime ennast, enda professionaalset tööd, projekte ja uuringuid. Sümpoosiumile järgnes pidulik tunnustustseremoonia, kus iga nominendi tutvustamise ja õnnitluste jaoks oli antud pool tundi. Uskumatult liigutav, ülev ja emotsionaalne tunne oli seda tunnustust vastu võtta. See oli meeldejääv sündmus.

Milliseid ülesandeid ja võimalusi toob liikmelisus endaga kaasa?

IACEHOF ainult ei tunnusta. Organisatsioon tegutseb täiskasvanuhariduse arengute huvides, selle liikmed tegutsevad aktiivselt teaduses, teadus- ja hariduspoliitika ekspertidena ning panustavad erinevatesse loome- ja arendustegevustesse. IACEHOF ja selle Euroopa grupp, kuhu nüüd 28. septembrist kuulun, tegutseb sõltumatu mõttekojana. Kuulumine IACEHOVi Euroopa gruppi kui ka IACEHOVi liikmelisus on seotud panusega mõttekoja tegevustesse, algatustesse ja uurimisprojektidesse. IASEHOV kui mõttekoda on sõltumatu organisatsioon – tegutsetakse ja panustatakse analüüsidesse, osaletakse erinevates aruteludes ja ideede otsingutes, algatatakse ja viiakse läbi rahvusvahelisi arendus- ja uurimisprojekte.

Mis on organisatsiooni IACEHOF olulisus ja kes on selle liikmed?

IACEHOFi liikmetelt oodatakse nii ekspertteadmisi kui ka aktiivset panust mõttekoja tegevustesse ning seeläbi täiskasvanuhariduse rahvusvahelistesse ettevõtmistesse. Mõttekoja tegevused toimuvad muuhulgas rahvusvaheliste kollokviumite formaadis – üks selline on kavandatud 2023. aastal Oklahoma ülikoolis. 2024. aastal toimub IACEHOFi sümpoosium Girona ülikoolis Hispaanias.

IACEHOFi liikmeid on valitud ja tunnustatud silmapaistva panuse eest täiskasvanuhariduse valdkonda. Liikmed on akadeemilise tausta ja kogemustega professorid, kelle töö on seotud akadeemilise täiskasvanuhariduse ja täiendõppe valdkonna arendus- ja uurimistööga. IACEHOV on asutatud 1996. aastal, selle president on hetkel Oklahoma ülikooli professor James P. Pappas.

On au ja väga uhke tunne kuuluda ning esindada Eesti täiskasvanuhariduse ja andragoogika akadeemilist valdkonda sellises organisatsioonis, kuhu kuuluvad liikmetena tuntud valdkonna teadlased ja eksperdid, näiteks Paolo Freire ja andragoogika teooria looja professor Malcolm Knowles.