Haridusblogi

Pedagoogikateadlane ja emeriitprofessor Leida Talts tähistas 80. juubelit

Pedagoogikateadlane ja Tallinna Ülikooli emeriitprofessor Leida Talts tähistas 6. märtsil oma 80. juubelisünnipäeva. Tallinna Ülikooliga on Leida olnud seotud juba 1974. aastast.

Emeriitprofessor Leida Talts

Kuni 2010. aastani töötas Leida Talts Tallinna Ülikoolis õpetajahariduse valdkonnas, täpsemalt algõpetuse osakonnas, ning valmistas ette tulevasi klassiõpetajaid. 1976. aastal sai temast algõpetuse kateedri juhataja, 1980 omistati talle dotsendi kutse ning alates 1997. aastast professori kvalifikatsioon. Ta juhtis algõpetuse eriala kuni oma tööalase karjääri lõpuni. Tema olulisemad loengukursused olid seotud kasvatusega põhikooli algastmes, uurimistöö metoodika ning õpetaja professionaalse arenguga.

Leida Talts on alati seadnud klassiõpetajate ettevalmistamisel esiplaanile õpetaja vastutuse laste eetiliste väärtuste ja enesehinnangu kujundamise, samuti õpilaste potentsiaalsete võimete avastamise ja nende edasiarendamise eest. Algõpetuse eriala juhina suutis Leida Talts säilitada tervikliku magistriõppekava, mis võimaldab tulevasel õpetajal põhjalikumalt valmistuda oma kutsetööks viie aasta vältel.

Leida Talts
Leida Talts 1990. aastate algul
Allikas: TLÜ Pedagoogika Arhiivmuuseum

Tema peamisteks uurimisvaldkondadeks on olnud õpetaja professionaalne areng, õpilaste väärtuskasvatus, lapse kasvukeskkond ning mitmekultuurilisuse temaatika. Ta on kirjutanud üle 150 teaduspublikatsiooni. Näiteks ilmus aastate jooksul kümme teadusartiklite kogumikku “Algõpetuse aktuaalseid probleeme” ning kolm teadusartiklite kogumikku koos Helsingi ülikooli kolleegidega teemal “Lapse kasvukeskkond Eestis ja Soomes”.

Leida Talts
Taga vasakult Natalja Maltseva-Zamkovaja, Hans Gabral, Karin Sepp, Õnne Rüütel, ees vasakult Mare Müürsepp, Leida Talts, Helle Sikka
Allikas: TLÜ Pedagoogika Arhiivmuuseum

Leida Talts on olnud juhendaja ja kaasjuhendaja kaheksale praegusele doktorile (Eve Eisenschmidt, Anne Uusen, Mare Müürsepp, Kristi Vinter-Nemvalts, Airi Kukk, Mart Soobik, Andry Kikkull, Katrin Kalamees-Ruubel) ning arvukatele magistrantidele. Ta on oponeerinud doktoriväitekirju Turu ja Helsingi ülikoolis. Aastail 2006–2009 juhtis ta kasvatusteaduste doktorikooli. Teda on mitmel korral autasustatud teaduspreemiate ja diplomitega ning esile tõstetud üliõpilastööde juhendajana. Kahel korral pälvis ta kasvatusteaduste instituudi parima kolleegi nimetuse.

36 aastat Tallinna Ülikoolis on Leida Taltsi jaoks olnud pidevate muutuste ja uuenduste aeg, kus kõigele vaatamata on sõelale jäänud rõõm tehtust ning arusaam, et hea õpetajaharidus on võti tulevase põlvkonna hakkamasaamisel.

Soovime Tallinna Ülikooli poolt Leidale palju õnnelikke aastaid!