Koostöö

Eesti Haridustöötajate Liidu aastakonverentsil oli fookuses õpetaja toetamine

Mai alguses toimunud Eesti Haridustöötajate Liidu aastakonverentsil oli teemaks õpetaja toetamine ja mentorlus, mis sisustati koostöös Tallinna Ülikooli haridusteaduste instituudiga. Konverentsil osales ühtekokku 240 usaldusisikut ning 50 haridusjuhti üle Eesti.

Katrin Poom-Valickis ettekannet pidamas

Olukorras, kus Eestis on suur õpetajate puudus ja paljud ametisse astunud õpetajad lahkuvad haridusasutustest (esimese nelja aastaga 50%), on oluline hea keskkonna loomine ja tööõnne tagamine. Päeva vältel kuulati konverentsil esitlusi ja arutleti teemadel, kuidas säilitada enda vaimset heaolu, olla õnnelik ja leida tasakaalu muutuvas õpikeskkonnas (traditsiooniline vs digikeskkond); kuidas saavad õpetajad luua üksteisele toetavat koostöö keskkonda, lahendada keerukaid õpisituatsioone samal ajal ka endasse vaadates ja enda jaoks aega leides; mida saab riik veel ära teha ja kuidas saab koolijuht toetada õpetajate rõõmsat olemist oma ametis.

Päeva avas haridus- ja teadusminister Kristina Kallase virtuaalne sõnavõtt, kus ta rõhustas järelkasvu ja töötasu teemadega tegelemise olulisust. Minister kinnitas EHLi kui esindusorganisatsiooni ja häälekandja olulisust ja rolli õpetajate ja kõigi teiste haridusvaldkonna töötajate heaolu jätkuval tagamisel.

Tööõnnest, selle hoidmisest ja selle puudumise äratundmisest rääkis Tervisekassa juht Rain Laane. Konverentsipäev jätkus kahe kogenud õpetaja-mentori – Marit Tarkin Kuressaare Nooruse Koolist ja Vilve Pohla Tartu Rakenduslikust Kolledžist – aruteluga teemal, kuidas saab mentor õpetajat töökohal aidata.

Akadeemilisema nurga alt kirjeldas Tallinna Ülikooli haridusteaduste instituudi õpetajahariduse professor Katrin Poom-Valickis koostööd ja mentrolust kui õpetaja heaolu alust. Koolijuhi rollist kollegiaalse koostöö ja mentorluse toetamisel rääkis Viimsi gümnaasiumi juht ja mentor Karmen Paul. Päeva võttis kokku vestlusring peakirjaga „Kuidas hoida õpetajat koolis?“, milles osalesid EHLi juht Reemo Voltri, Karmen Paul, Katrin Poom-Valickis ja Marit Tarkin.