Loodusblogi

Muutunud olud ja uued ohud jätkusuutlikkusele Läänemere piirkonnas

"Changed circumstances and new threats for sustainability in the Baltic Sea Region"

pilt

Osalesin 15.-18. aprillil 2024 toimunud Baltic University Programme (BUP) üliõpilaskonverentsil, mis toimus Poolas, Poznani Tehnikaülikoolis (Politechnika Poznańska). Konverents keskendus Läänemere piirkonna muutuvale dünaamikale, käsitledes mitmeid olulisi teemasid nagu energia, migratsioon, arhitektuur ja ajalugu. Üritusel käigus toimus mitmeid erinevaid tegevusi - töötoad, loengud, paneeldiskussioon ja lõpuks ka Balti debatt. 

Kõige rohkem haakusid minu huvidega Uppsala Ülikooli õppejõu Mikael Hööki loengud, mis keskendusid Euroopa tuumaenergiale ja Läänemere piirkonna riikide energiasõltuvusele. Loengule järgnes energiamängu töötuba, milles tuli grupi liikmetel vähendada neile antud riigi heitekoguseid, et saavutada Euroopa Liidu eesmärk 2023. aastaks vähendada kasvuhoonegaaside heitkoguseid 55% ja muutuda kliimaneutraalseks 2050. aastaks. 

Balti debatt oli teemal „Meie piirkonna riigid peavad tuumaenergiat laiendama“ (The countries of our regioon need to expand nuclear power). Tegemist oli Oxfordi stiilis debatiga, mida oli kohandatud BUP konverentsi jaoks. Loosi kaudu jagati kõik õpilased poolt ja vastuargumentide tiimi, 3 inimest mõlemalt poolt valiti väitlejateks ja 5 inimest kohtunikeks. Debatt oli lõpuni välja tasavägine, aga lõpuks osutuks võitjaks meeskond, kes olid tuumaenergia laiendamise vastu. Kaotajad pidid laulma karaoket Tina Turneri loost „The Best“.

Kokku osales konverentsil 90 üliõpilast 48 ülikoolist, kellest kolm olid pärit Eestist – mina Tallinna Ülikoolist, üks üliõpilane Tartu Ülikoolist ning üks Eesti maaülikoolist.

pilt

pilt

pilt

pilt