Tallinna Ülikool saab kantaadi

õpetajate leht

Nime saamise 14. aastapäeva ning Tallinnas antava õpetajahariduse 100. aastapäeva tähistab Tallinna Ülikool Rasmus Puuri loodud kantaadi esmaettekandega.

Eesti hariduses on juubeliaasta – nimelt täitub õpetajate õpetamise algusest Tallinnas juba terve sajand. Õpetajaõppe väärikat tava kannab edasi Tallinna Ülikool, mis oma nime sai 18. märtsil 2005 jõustunud seadusega. 
Et need kaks – noor ülikool ja küllalt pikk õpetajaõppe tava – ühendada, tähistakse tänavust 18. märtsi kui tähtpäeva, mille sisuks on „100 aastat targa eluviisi eestvedamist.“ Nimelt on Tallinna Ülikooli olemus ja siht olla targa eluviisi eestvedaja Eestis, õpetajaamet on aga üks selle parimaid avaldumisviise.

Energiline ja elujõuline

18. märtsi muudavad ülikooli jaoks eriliseks saja sajandi vilistlase väljakuulutamine pidulikul aktusel aulas ning Rasmus Puuri loodud kantaadi "Vabaduse tuul, tarkuse tuul" esmasettekanne Kultuurikatlas. 

„Kantaat on energiline, elujõuline ja rõõmus,“ hindab esmaettekannet juhatav Tallinna Ülikooli sümfooniaorkestri dirigent Martin Sildos. Dirigendi sõnul haaravad teoses peituvad kõlavärvid kuulaja endasse ning helisevad temas veel ka tükk aega peale seda, kui on kõlanud viimane noot.
„Teksti autor Sulev Oll ja helilooja Rasmus Puur on leidnud väga hea kontakti, sest teoses pole mitte ühtegi kohta, kus tekst ei toetaks muusikat ja vastupidi,“ tõdeb Sildos. „Ma loodan, et see kantaat leiab Eesti muusikaloos endale kindla koha ning jääb veel kauaks teoseks, mida meelsasti esitatakse ning kuulatakse.“

Mitte väga pateetiline

Sildos on väga rahul sõnumiga, mille Tallinna Ülikooli koorid ja orkester 18. märtsil kuulajateni toovad. „Eesti on liialt väike, et lubada endale mõttelodevust ja vaimu väsimust. Pidevalt tuleb küsida, uurida ja lugeda – nii hoiame oma vaimu erksa ning mõtte vahedana,“ nendib ta. „Ülikoolid koos õppejõudude ja üliõpilastega aga peaksidki olema need võimsad jäälõhkujad, kes purustavad rumaluse ja lühinägelikkuse paksu jääkooriku ning juhtivad meid laia silmaringi ning tarkuse merele. Selle võtab kokku väga kenasti lause, mis kõlab ka kantaadis: "Jätkuks vaid püsivust pärida, nõnda kõlab me palve.“.“

Kantaadi kirjutamine on iga kord erinev, kuna sõltub palju mahust ja sisust, selgitab Rasmus Puur. Ülikooli kantaati luues mõtles ta sügavalt küll hariduse tähendusele inimese arengus, samas soovis, et helitöö ei tuleks väga pateetiline. 

Pidulikumalt aasta lõpuni

Erilisi hetki on aga ülikoolil juba olnud ja tuleb sel aastal veel. Riigikogu võttis 20. veebruaril võttis Riigikogu vastu valitsuse algatatud ja kõrgharidusseadusega seotud Tallinna Ülikooli seaduse. 
22. veebruaril esitlesid Omniva ja Tallinna Ülikool kunstnik Indrek Ilvese loodud postmarki, mis on pühendatud järjepideva õpetajahariduse 100. aastapäevale Tallinnas.

Sügisel on oodata haridusuuenduse teemalist konverentsi. Ehitustööde plaanipärasel kulgemisel avatakse tänavu ka ülikooli uus õppehoone, kuhu tulevad pallimängude saal ja jõusaal, kunstistuudiod ja tantsusaalid ning black box, muusikaklass ja helistuudio.