AKTUAALNE | Tõnu Viik: kõrghariduse kriis on hiiliv kriis

16. veebruaril külastas Tallinna Ülikooli rektor Tõnu Viik ETV saadet „Esimene stuudio“, et selgitada, millises olukorras on Eesti ülikoolid kõrghariduse alarahastuse tõttu.

Tõnu Viik

„Kõrghariduse kriis on hiiliv kriis. Kui ühiskonnas juhtub midagi kuude või nädalate jooksul, siis me kipume kõik sellega tegelema. Arutame ja anname valitsusele nõu, et mida peaks tegema. Kui kriis aga hiilib meieni tasapisi – aastatega – siis me ei suuda reageerida, sest päevakajalised teemad lükkavad selle tagaplaanile,“ selgitas saates kõrghariduse alarahastuse süvenevat olukorda rektor Viik.

Viik rääkis saates muu hulgas sellest, et alarahastuse tulemusena on õppejõudude palgad madalad. „Täna jääb doktorikraadiga lektori palk rohkem kui saja euro võrra alla keskmisele õpetaja palgale. On selge, et kui see protsess süveneb, siis ei ole meil varsti enam neid, kes ülikoolis õpetaksid,“ ütles Viik „Esimeses stuudios“. Ta lisas, et see lõhe on teistel elualadel veelgi suurem. Näiteks IT-spetsialistidel on kohe pärast magistriõpingute lõppu tööturule sisenedes palk õppejõududest kaks korda kõrgem.

Vaata kodu saadet