Teadus

Ellu Saar valiti sotsioloogia valdkonna akadeemikuks

7. detsembril valiti Eesti teaduste akadeemia üldkogu istungil sotsioloogia valdkonna akadeemikuks Tallinna Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi sotsioloogia teenekas professor Ellu Saar.

Ellu Saar, foto: Reti Kokk

Professor Ellu Saare teadustöö keskmes on post-sotsialistlike riikide eripära ja seniste riikide tüpoloogiate edasiarendamine. Viimastel aastatel on ta keskendunud muu hulgas Eesti sotsiaalsele kihistumisele ja mobiilsusele ning seda mõjutavatele teguritele.

Professor Saare sõnul oli akadeemikuks nimetamine talle suur üllatus. „Kõige olulisem oli minu jaoks see, et sotsioloogia valdkond üldse sai akadeemiku. Kas akadeemikuks nimetatakse mind või saab selleks keegi teine, ei olnud mulle nii tähtis,“ sõnas Saar. Sellegipoolest oli teaduste akadeemia üldkogu otsus tema jaoks rõõmustav.

Professor Saar ütles, et on viimastel aastatel enda administratiivset koormust ülikoolis vähendanud, et keskenduda senisest enam teadusele. Järgmise suurema teadustööna on Saarel plaanis luua PISA valimi põhjal longituuduuring Eesti noorte kohta, keskendudes noorukite hoiakutele ning tulevikuplaanidele ja nende realiseerumisele. Saar märkis, et sellise suuremahulise uurimuse tegemise kogemust tulevad uue aasta aprillis jagama ka kolleegid Šveitsist.

Teadusprorektor Katrin Niglase sõnul on Ellu Saare akadeemikuks valimine väga suur tunnustus tema pikaajalise olulise panuse eest ühiskonna mitmete sõlmküsimuste teaduslikul käsitlemisel. „Samas, teise akadeemiku valimine Tallinna Ülikooli teadlaste seast ning mitmed meie teadlastele antud riiklikud teaduspreemiad lubavad rõõmuga tõdeda, et oleme seadnud oma teadustegevuse arendamisel selge ja ambitsioonika sihi ning selle suunas edukalt liikunud,“ ütles teadusprorektor Katrin Niglas.

Lisaks professor Saarele nimetas Eesti teaduste akadeemia füüsika vallas akadeemikuks Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudi juhtivteaduri Toomas Rõõmu ning arvuti- ja tehnikateaduste alal Cybernetica infoturbeinstituudi direktori Dan Bogdanov.

Ellu Saar on teine Tallinna Ülikooli akadeemik – möödunud aastal valiti kultuuriajaloo valdkonna akadeemikuks humanitaarteaduste instituudi kultuuriajaloo professor Marek Tamm.