Teadus

Tallinna Ülikooli projektid EuroScience avatud foorumil

13. kuni 16. juulini toimus Leideni linnas Hollandis EuroScience avatud foorum ja selle raames teadusnäitus, kus Eesti Teadusagentuuri messialal olid väljas ka Tallinna Ülikooli projektid. Tutvustati nii teadlaste koostööd kosmeetikaettevõtetega kui Haapsalu kolledžis välja töötatud ravimuda ja turba segu.

Kreemitopsid ja mudapurgid laual, taustal Eesti Teadusagentuuri logo

EuroScience avatud foorum (EuroScience Open Forum - ESOF) toimus sel aastal juba 10. korda, seekord Leideni linnas Hollandis. Neli päeva kestva konverentsi programm oli täis ettekandeid ja arutelusi uutest teadustulemustest, akadeemilise karjääri kitsaskohtadest ja nende lahendamisest, akadeemilisest vabadusest ning teadlaste ja teaduse rollist ühiskonnas. Konverentsiga paralleelselt toimus ka teadusmess, kus teiste seas oli väljas ka Eesti Teadusagentuur, tutvustades tarku ja jätkusuutlikke teadusprojekte Eesti ülikoolides. 

Tallinna Ülikoolist sai messialale valitud kaks suuremat ettevõtmist - Haapsalu kolledži Terviseedenduse Rehabilitatsiooni kompetentsikeskuse ravimuda ja mudaravi uurimine ning looduskosmeetika arendustööd loodus- ja terviseteaduste instituudis. 

Tervisedenduse ja Rehabilitatsiooni Tippkeskus tegeleb Eestis kaevandatud ravimuda väärindamisega ning jätkusuutlikumaks majandamiseks võimaluste otsimisega, kuidas taaskasutada ravimuda. Keskus on välja töötanud ravimuda segu ja selle valmistamise meetodi, mis on patenteeritud. Seda muda ja turba segu kasutatakse peamiselt luu- ja lihaskonna ülekoormussündroomide ennetamiseks ja rehabilitatsiooniks. Keskuses on välja töötatud ka meetod, kuidas taaskasutada ravimuda, töödeldes see pulbriks. 

Loodus- ja terviseteaduste instituudi teadlased pakuvad ettevõtetele abi kosmeetika retseptide välja töötamisel. Sealjuures kasutatakse palju looduslikke koostisaineid. Muu seas väärindatakse ka uusi loodusvarasid ning hinnatakse toodete bioaktiivsust, mis tähendab, et teadlased aitavad testida erinevate koostisosade mõju ja nende kasutamist parimas vahekorras. Väljatöötatud toodete nimekiri on juba pikk, teiste seast leiab sealt nõgese ekstraktist seerumi, punavetikatest kosmeetika, hobukastanitest pesuaine ning kuusevaigust huulepalsami. 

Messikülastajate tagasiside Tallinna Ülikooli projektidele oli väga soe. Kiideti loodusvarade kasutamist igapäevastes tarbekaupades ning nutikaid lahendusi nagu pulberseebi retsepti väljatöötamine. Samuti oldi huvitatud ravimuda raviomadustes ning huvitava lahendusena nähti ravimuda taaskasutamist pulbri kujul.

EuroScience ehk Euroopa Teaduse ja Tehnika Assotsiatsioon (European Association for the Advancement of Science and Technology) koondab enda alla teadlasi 75-st riigist. EuroScinece eesmärgiks on esindada teadlasi ja teadlaskonda avalike avalduste ja sõnumite kaudu poliitilistele institutsioonidele, poliitikakujundajatele, ettevõtetele ja avalikkusele.
 

Vaata kõiki projekte, mis sel aastal Eesti Teadusagentuuri ESOFi messialal väljas olid, SIIT.