Teatri- ja Muusikamuuseumis esilinastub film “Extempore. Vabanedes teadvuse tegevusest”

13. detsembril kell 18 esilinastub Teatri- ja Muusikamuuseumis film “Extempore. Vabanedes teadvuse tegevusest”, mis jutustab muusikalisest improvisatsioonist.

Kuvatõmmis filmist - jänes ja autojuht

Raun Juurikase muusikalised otsiräänakud on viinud omanäolise improvisatsioonilise väljenduslaadini ja tema muusikat iseloomustab ajatu ja pikaldane heliline kulgemine, mille peenetundeline nüansirohkus on kaasahaarav, mõtisklev ning meele süvakihtidesse tungiv.

Film kutsub kohtuma suurepärase muusiku ja tema muusikaga erinevates mittetraditsioonilistes esituspaikades ning avastama tema suhet loodusega. Meelemaastike varjatud radadel kõndijana on Juurika püüdluste hulgas kogeda nii improviseerimisel kui elus teadvuse tegevusest vaba seisundit. Filosoofilist laadi mõtiskluste käigus saame loa sissevaateks tema erksasse sisemaailma, kus otsiv vaim püüab mõista eksistentsi sügavamat tähendust ning sõnades väljendada sõnastamatut – kuidas sünnib improvisatsioon.

Abstraktsema tasandi loovad filmile mängulised performance’i elemendid andes extempore ehk hetke ajel toimuva ideest kantud avastuslikule loole eksperimentaalse värvingu.

Filmiga otsivad pianist Raun Juurikas ja TLÜ muusikateadlane Heli Reimann vastuseid järgnevatele küsimustele: Kuidas sünnib muusikaline improvisatsioon? Millised on selle hetke ajel ja protsessile orienteeritud tegevuse eripärad?

Filmi valmimisele aitasid kaasa Veronika Portsmuthi Kooriakadeemia koor, Mihkel Mälgand, Tiina Karjatse, Anneli Leinpere ja paljud teised. 

Fimi autorid on Heli Reimann ja Erik Norkroos, kunstnik Erki Kasemets.

Film on valminud loovuurimusliku projekti “Muusika kui varjupaik Eesti džässmuusikute kogemuses” raames ja seda rahastas Kultuuriministeerium. Sissepääs muuseumipiletiga.

Vaata filmi treilerit

Rohkem infot: 
TLÜ humanitaarteaduste instituudi teadur
Heli Reimann

heli.reimann@tlu.ee