Ühiskonnateaduste blogi

RASI vanemteadur Rein Vöörmannist saab TLÜ esimene emeriitteadur

Rein Vöörmann

2021. aasta 1. jaanuaril emeriteerub meie hea kolleeg Rein Vöörmann, kes on 1976. aastast alates panustanud aktiivselt erinevatesse sotsiaaluuringutesse ning avaldanud oma seisukohti ühiskonnaelu valupunktide kohta ajakirjanduses.

Rein kaitses ühena vähestest Eesti sotsioloogidest filosoofiakandidaadi kraadi rakendusliku sotsioloogia erialal Moskva Sotsioloogia Instituudis 1983. aastal, ajal, mil Eestis sotsiolooge ei koolitatud. 1990ndatel töötas ta erinevatel aastatel külalisteadurina Michigani Ülikoolis Ameerika Ühendriikides. Tema töö ja võrgustiku kaudu loodi alus ka edasisele rahvusvahelisele koostööle ja teadusprojektidele. Ühe näitena võib tuua välja Michigani Ülikooli teadurite poolt juhitud võrdlusuuringu “Identity Formation and Environmental and Social Problems in Estonia, Ukraine and Uzbekistan”, mille eesmärgiks oli uurida taasiseseisvunud Eesti viie esimese aasta probleeme ja saavutusi.

1990ndatel oli ta üks esimestest Eesti meessotsioloogidest, kes panustas soouuringute valdkonda. Kui Rein juhtis välisgranti, mis oli pühendatud soolisele ebavõrdsusele Baltimaades, siis kolleegid meenutavad senini neid uurimisrühmas tekkinud värvikaid arutelusid teemal, et kas naiste igapäevane toiduvalmistamine on lihtsalt tavapärane peresisene tööjaotus või vaikimisi peale sunnitud kohustus.

RASI kolleegid hindavad Reinu lisaks tema suurele panusele sotsioloogias ka tema üldise heatahtlikkuse, vahva naljasoone, toetava ja lugupidava suhtumise eest ning soovivad jätkuvat koostööd.