Pressiteade

Andmepõhine juhtimine tagab eduka omavalitsuse

21. ja 22. septembril oli Harjumaal Rae vallas VIII üleriigiline omavalitsuspäev. Seekordne teema oli „Andmepõhine juhtimine – kood eduka omavalitsuseni“.

omavalitsus

Kaks päeva väldanud konverentsil esinesid riigi ja omavalitsuste esindajad, samuti ülikoolide, ettevõtete ja omavalitsusliitude inimesed, keda teemapüstitus otseselt või kaudsemalt puudutas. Kitsaskohti on nii riigi kui omavalitsuse tasandil. Miks keskpõrandale kokku pole saadud, selle üle arutleti, ent ühest vastust ei leitud.

Korraldati kaks töötuba:

• Tark omavalitsus – teadmussiire, IKT ja poliitika kujundamine. Väljakutsed ja tuleviku suundumused.
  • Andmebaaside haakuvus: riik ja kohalik omavalitsus, kohaliku omavalitsuse andmebaaside sidusus ja kohalike omavalitsuste koostöö, probleemid, ressursi olemasolu.

Tallinna Ülikooli teadusprorektor Katrin Niglas nimetas traditsiooniks saanud omavalitsuste arengu päevi heaks näiteks, kuidas teha laialdast koostööd ja mil kombel saavad ülikoolid teaduspõhiselt panustada erinevate probleemide lahendamisel.

Tallinna Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi direktori Indrek Graubergi sõnul peab ühiskonnateaduste instituut jätkuvalt oluliseks aktiivse tähelepanu hoidmist Eesti omavalitsustel. Instituudi teadlased teevad koostööd nii ülikooli teiste instituutidega kui ka  ühiskonnas laiemalt.

MTÜ Polis president Sulev Lääne lisas, et omavalitsuspäev on üleriigiline foorum, mille toel saab haarata ühiskonda laiemalt kaasa mõtlema ja tegutsema kogukondlike teemade, vajaduste ja kitsaskohtade lahendamisse.

Võõrustava Rae vallavanem Madis Sarik rõhutas, et konverentsil kõlanud mõtted ja ettepanekud kajastuvad vastuvõetud deklaratsioonis. Tema omavalitsusjuhina näeb, et  kohaliku omavalitsuse infosüsteemide ja nendele tuginevate digiteenuste arendamise ja osutamise probleemid vajavad kiiret ja jõulist lahendamist.

Proud Engineers’i tehnoloogiajuht Andres Kütt kõneles kohalike omavalitsuste IT tegevuste ja andmebaaside auditist. Tema sõnul on pilt kurb. Vähe sellest, et mingit keskset juhtimist ega serveriparki pole olemas, on ka vallati tase äärmiselt ebaühtlane. Sageli seisab kogu teenuste pakkumine vallas üleval ühe kitsa teenuse tagaja õlul ja tema nappidel võimalustel. See aga pole jätkusuutlik.

Omavalitsuste eduka digijuhtimiseni on veel pikk tee minna.

Vastuvõetud deklaratsioonis seisab, et on vaja koostöömudelit,  leppida kokku koordineeriv asutus ning rahastusmudel. Avalike teenuste arendamisel tuleks lähtuda kasutajakesksest vaatest. Edukas saab olla üksnes digiharitud omavalitsustöötaja. Riik peaks looma paremad tingimused andmete ristkasutamiseks riigi ja kohalikul tasandil. Veel parem, kui omavalitsused saaksid kaasatud riigi infosüsteemide arendamisse.

Järgmine üleriigiline omavalitsuspäev toimub Võrus.

Vaata järgi:

Eesti VIII Omavalitsuspäev Rae vallas