Pressiteade

Riikluse taastamisele pühendatud foorum toob kokku poliitika suurkujud

pilt

16. novembril algusega kell 12 toimub Tallinna Ülikoolis Eesti riikluse taastamise 30. juubelile, suveräänsusdeklaratsiooni aastapäevale ning Makoggukonna Seadus Baltia- merre kubbermangudele Ria-, Tallinna- ja Kura-male 155. aastapäevale pühendatud foorum. Üritust saab otseülekandes jälgida Zoomis.

Foorumil „Eesti riiklus, kohalik omavalitsus ja omavalitsuspäev – homne sünnib ajaloost“  esinevad teiste seas president Arnold Rüütel, Riigikogu esimees Jüri Ratas, riigihalduse minister Jaak Aab, 20. augusti klubi president Ants Veetõusme ning Soome suursaadik Eestis Timo Kantola. President Arnold Rüütli ettekande teema on „Eesti riikluse taastamine ja 16. novembri 1988. aasta suveräänsusdeklaratsioon kui selle oluline tähis“.

Tallinna Ülikooli rektor Tõnu Viik peab väga tähtsaks, et Eesti riikluse loomise ning arengu olulised tähtpäevad leiaksid rahva seas sisulist kajastamist ning analüüsi. Eriti suurt rolli selles näeb Viik ülikoolidel.  Lisaks rõhutas Tallinna Ülikooli rektor seda, et kohalik omavalitsus on tähtis mitte ainult elanikele osutatavate teenuste pakkujana vaid ka ühiskonnaelu demokraatliku korralduse ühe kindla alusena ning siin on vastastikune koostöö väga oluline.

Foorumil tuleb esitluselevalminud kogumik „Omavalitsuspäev. Ajaloost sündinud – teel tulevikku“ ning samuti annavad korraldajad Vabariigi Valitsusele ning Eesti Linnade ja Valdade Liidule üle Tartus toimunud Eesti VI omavalitsuspäeva ning Rae vallas toimunud esimese Harjumaa Omavalitsuspäeva (HOP) deklaratsioonid.

MTÜ Polis president ning ülikooli õppejõud Sulev Lääne on seda meelt, et omavalitsuspäev kui riiklik tähtpäev on saanud traditsiooniks ning üha enam kohalikke omavalitsusi on asunud seda erinevates vormides tähistama. Lääne peab 89 autori poolt kirjutatud omavalitsuspäeva kogumikku heaks abivahendiks nii avaliku võimu  institutsioonidele kui ka kodanikuühiskonnale, et mõista kohaliku omavalitsuse olemust ning omavalitsuspäeva tähendust. Kogumik on saanud ka heaks õppevahendiks üliõpilastele ning miks mitte edaspidi ka koolidele.

Foorum jätkub paneelaruteludega Omavalitsuspäevast kui riiklikust tähtpäevast: riigi, kohaliku omavalitsuse, ülikoolide ja teiste institutsioonide koostöö platvormist; taseme ja täiendusõppest, mikrokraadidest, kavandatavast Rae valla ja Tallinna Ülikooli pilootprojektist, ning valdkonna institutsioonide edasisest ühistegevusest.

Tallinna Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi (ÜTI) direktor Indrek Grauberg on veendunud, et omavalitsuspäev kui koostöövõrgustiku ühislooming on kujunenud oluliseks osaks ülikooli teadus-, õppe- ja arendustegevusest. „Omavalitsuspäevade ideest on näiteks välja kasvanud ühine arusaam, et väga oluline on inimvara arendamine. Selles osas on näiteks nii ülikool ja ÜTI kui ka mitmed kohalikud omavalitsused ja nende liidud hakanud ette valmistama konkreetseid mikrokraade,“ ütles Grauberg ja lisas, et esimese pilootprojektina on kavas hakata Rae vallas toimunud omavalitsuspäeva deklaratsiooni alusel valla kogemuste näitel  arendama mikrokraadi  kui ka laiemalt ülikoolide ja avaliku võimu koostööd.

Hübriidne foorum „Eesti riiklus, kohalik omavalitsus ja omavalitsuspäev – homne sünnib ajaloost“ algab 16. novembril kell 12 ning kestab kuni 17. Kõik huvilised saavad osaleda Zoomi vahendusel: https://zoom.us/j/97530431713

Rohkem teavet:

Sulev Lääne
Tallinna Ülikooli valitsemiskorralduse lektor ja projektijuht
sulev.laane@gmail.com

Kadi Kriit
Tallinna Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi kommunikatsioonispetsialist
kadikr@tlu.ee

Foorumi koduleht

FOORUMI KAVA

MODERAATORID

Sulev Lääne, MTÜ Polis president, Tallinna Ülikool