Tänavuste omavalitsuspäevade deklaratsioonid anti üle Riigikogu juhatuse, Vabariigi Valitsuse ja Eesti Linnade ja Valdade Liidu esindajatele

13. novembril anti Riigikogu Valges saalis tänavust omavalitsuspäevadel vastu võetud deklaratsioonid üle Riigikogu juhatusele, Vabariigi valitsusele, Eesti Linnade ja Valdade Liidule. Tava kohaselt kiideti omavalitsuspäevadel heaks asjakohased deklaratsioonid, mis nüüd Riigikogus ka üle anti.

Omavalitsuspäevade deklaratsioonid

Rae vallavanem, Harjumaa Omavalitsuste Liidu juhatuse liige Madis Sarik rääkis, et Rae vallal oli suurepärane võimalus viia läbi kaheksas Omavalitsuspäev ning tuua rambivalgusesse andmete kasutamine omavalitsustes ning nende järgi juhtimisotsuste tegemine. Riik ja omavalitsused peavad koostöös leidma lahenduse, kuidas viia Omavalitsuspäeva deklaratsioonis välja toodud mõtted ellu ka praktiliselt. Selgelt on vaja leida eestvedajad ja garanteerida raha.

MTÜ Polis president, Tallinna Ülikooli õppejõud Sulev Lääne on seisukohal, et nüüd oleme jõudnud omavalitsuspäevade teise etapini – koos OVP ja HOP 2023 deklaratsioonide üleandmisega oleme asunud deklaratsioonis ühiselt kokku lepitu realiseerimisele.

Tallinna Ülikooli teadusprorektor Katrin Niglas sõnas oma HOP 2023 tervituskõnes pisut väljakutsuvalt, et kõige kindlam edasiviiv jõud peitub inimestes, kes on laisad, kuid nutikad. Kohas, kus oleme valmis lahti laskma mõttest, et teeme usinalt kõik tööd nagu eile ja üleeile tehti ning laskma “laiskusel” end juhtida nutikamate lahendusteni, mis aitavad senistest päevi täitvatest rutiinsetest tegevustest pääseda, tekib soodne pinnas innovatsioonile ja sootuks uutele võimalustele. On väga hea meel, et omavalitsuspäevad on kujunenud foorumiks, kus saavad kokku sarnase mõttelaadi ja ambitsiooniga inimesed omavalitsustest, ülikoolist ja riigiametitest, kes üheskoos panustavad targema ja võimalusterohkema homse kujundamisse.

Tallinna Ülikooli Ühiskonnateaduste Instituudi direktor Indrek Grauberg märkis, et traditsioonid ei teki ise, vaid neid loovad inimesed ning realiseerivad erinevad institutsioonid läbi koostöö.

Omavalitsuspäeva kui riikliku tähtpäeva raames ühiskonna arengu jaoks oluliste teemade ühine tõstatamine ning koostöövõrgustiku kaudu lahenduste leidmine on ennast igati õigustanud. Grauberg on seisukohal, et eelnev nõuab aga omakorda teaduspõhise otsustamise laiemaks levimiseks senisest aktiivsemat ja sisulisemat koostööd mitte ainult riigi ja kohalike omavalitsuste esindajatega, vaid ka ülikoolide vahel ning samuti ülikoolide sees. Heaks näiteks on siinjuures Rae vallas vastu võetud deklaratsioon „Andmepõhine juhtimine – kood eduka kohaliku“, mille raames on saanud uue sisu nii Tallinna Ülikooli Ühiskonnateaduste Instituudi ja Digiteaduste Instituudi kui ka Tallinna Tehnikaülikooli IT teaduskonna koostöö.

Kohtumisel võtsid sõna Riigikogu esimees Lauri Hussar ja aseesimees Jüri Ratas, justiitsminister Kalle Laanet, Tallinna Ülikooli rektor Tõnu Viik ja teised riigi, kohalike omavalitsuste ning ülikoolide esindajad.

Loe rohkem infot siit