Angela Arraste: Mait Agu stipendiumi laureaat 2020

Mait Agu sünniaastapäeval, 1. oktoobril anti üle kaks stipendiumi, ühe pälvis Angela Arraste, pikaaegne Eesti tantsu õpetaja ja õppejõud, omaaegne TLÜ koreograafia osakonna juhataja ja TLÜ rahvatantsuansambli Soveldaja endine juht.

Angela Arraste ja Oksana Tralla

Stipendium antakse üliõpilasele, vilistlasele või loomingulisele kollektiivile, kes on eelmise õppeaasta jooksul silma paistnud loomingulise või teoreetilise tööga, olnud edukas ja aktiivne õppetöös ning võtnud osa erinevatest tantsualastest projektidest. Stipendiumi üle andmisel pidas Angela Arraste ka väikse kõne:

"Mul on õnn olnud olla kõigepealt Mait Agu juures üliõpilane ja siis tema kolleeg. Ta oli nüüd tagantjärele mõeldes väga kirglik õppejõud, kes pühendus ja meil oli kõikidele selge Agu lause: „tants on emotsiooni väljendus,“ seda tsiteerisid kõik peast.

Kui me seda ütlesime, siis vaevalt, et keegi nende sõnade taha mõtles. Tegelikult selles lauses on ju kolm sõna, tants, emotsioon ja väljendus. Olen hiljem mõelnud, et Agu teadis täpselt, mis nende sõnade taga on. Ma arvan, et me püüdsime või mina isiklikult püüdsin samasuguse kirega oma ainet anda.

Meenutan veel, et Mait Agu ütles, et kolme asja korraga ei saa: odavalt, kiiresti ja kvaliteetselt. Nendest peab valima kaks. Kui odavalt ja kiiresti, noh, see tähendab seda, et kvaliteet kannatab. Kui kvaliteetselt ja kiiresti, siis jälle odavalt ei saa. Aga ma olen mõelnud, et võib-olla ikkagi saab kõike kolme korraga, kui me koostööd teeme. Tegelikult see võrrand on ikkagi veel lahendamata, ma arvan, et selle saate, noored, nüüd küll ära lahendada.

Jah, see stipendium on üllatus, suur üllatus ja suur-suur tänu selle üllatuse eest! Mul on hea meel, et on neid, kes õpetavad ja neid, kes tahavad õppida ja neid, kes omas ajas teevad seda tantsu, mis just vaja on.

Hoidke seda Mait Agu vaimu ja oma energiat ja ikkagi: „tants on emotsiooni väljendus,“ aga seda siis väga sügavalt öeldu peale mõeldes.

Aitäh, Oksana Tralla selle hea juhatamise eest; mul on hea meel kaugelt vaadata (ei taha öelda ju, et vana inimesena) noorte õppejõudude energiat ja panustamist, see on suurepärane. Jõudu kõigile!"