Kas ülikoolis saab suunamudijaks õppida?

Kõrgharidusest, BFMist, juutuuberitest ja suunamudijatest räägib Tallinna Ülikooli esimene juutuuber Vivian Melder.

Vivian Melder

Kui suunamudijate üldine kuvand jätab täna ühiskonnas veel soovida, siis Tallinna Ülikooli esimene juutuuber Vivian usub, et tasapisi hakatakse seda populaarsust koguvat ametiposti ikkagi hindama. Eriti siis, kui seni skeptiliseks jäänutel tekib isiklik kogemus mõnest edukast koostööst.

Viviani sõnul ei ole suunamudijatel kerge töö. Näiteks kulus tal ülikooli juutuuberina ühe 3–5-minutilise video tegemiseks keskmiselt lausa seitse tundi. Ta lisas, et suurearvulise jälgijaskonnaga sisuloojad teevad iga päev intensiivset tööd, sest konkurents on meeletu ning silma jäämiseks on vaja pidevat eneseületamist. Seejuures on sellise tööiseloomu positiivne aspekt see, et mugavustsooni jääda on pea võimatu.

Ülikool hakkab uut juutuuberit otsima

Vivain on lõpetamas enda õpinguid Tallinna Ülikooli BFMis, sestap on ees ka mantlipärija otsingud. Ta kirjeldab head kandidaati kui sõbralikku, positiivset ja hea huumorimeelega inimest, kes ei karda kaamerat ega pikki monteerimistunde. Samuti on oluline väga hea inglise keele oskus.

Viviani sõnutsi ei ole tarvis uuel juutuuberil loomingulise vabaduse pärast muretseda, sest temale jäi alati viimane sõna, mida filmida ja mida mitte. Teinekord tuleb sisend küll turundus- ja kommunikatsiooniosakonnast, ent enamik videoid on siiski Viviani enda mõtte- ning loomeprotsessi tulemused.

Kas ülikoolis saab suunamudijaks õppida?

Täna ei ole üheski Eesti ülikoolis suunamudija õppekava avatud ning Vivian arvab, et seda ei tasu niipea ka oodata. Akadeemiline elu käib võrreldes muu eluga lihtsalt pisut teises rütmis. Samas leiab ta, et vahest oleks ka palju nõuda, et kõrgharidus muutuva maailma hüppeliste trendidega jõudsalt sammu jõuaks pidada.

Aga!

Vivian lõpetab tänavu audiovisuaalse meedia (AV meedia) eriala. See õppekava annab juutuuberi sõnul tugevad alusteadmised kaameratööst, produtseerimisest, stsenaristikast, helitöötlusest, monteerimisest ja paljust muust. See tähendab, et kui ülikoolis otseselt suunamudijatele suunatud õppekava veel ei ole, siis AV meedia tudengil ja vilistlasel ei tohiks edukaks juutuuberiks olemisega mingeid probleeme olla.

Tutvu lähemalt audiovisuaalse meedia erialaga.

LOE KOGU ARTIKLIT