Edulugu

BFMi vilistlaste kõrge lend Kultuurkapitali aastapreemiate vallas

31. jaanuaril 2020 anti üle Eesti Kultuurkapitali aastapreemiad eelmise aasta silmapaistvamaile kultuuri- ja sporditegelastele. Mitmed neist on kas BFMi vilistlased või siin õpetanud oma ala asjatundjad.

Vita Nova

Kultuurkapitali peapreemia audiovisuaalse kunsti valdkonnas pälvis film Tõde ja õigus" kahes isikus: režissöör Tanel Toom sai 2005. aastal BFMist filmirežii bakalaureusekraadi ja produtsent Ivo Felt on BFMis helirežiid õpetanud.

Näitekunsti valdkonna peapreemia läks Kinoteatri eksperimendi idee teostuse ja jäädvustamise eest seltskonnale, kelle hulgas BFMi vilistlane Marta Pulk

Elutööpreemia pälvinud Paul Bobkov – rahvakultuuri sihtkapitali elutööpreemia pikaajalise tegevuse ja panuse eest tantsuvaldkonnas – lõpetas Tallinna Ülikooli 1981. aastal.

Kõige kirjum pilt on aga kahtlemata sihtkapitalide aastapreemiate vallas. Rahvakultuuri sihtkapitali rahvatantsu aastapreemia – XX tantsupeo „Minu arm“ idee ja teostuse eest – läks Vaike Rajastele, kes lõpetas kaugõppes 2000. aastal kultuurikorraldaja eriala tantsujuhi lisaeriala ning lisas sellele 2004. aastal pedagoogi kutseõpingud TLÜs.

Audiovisuaalse kunsti sihtkapitali aasta filmioperaator – filmide eest „Jeesus juhatab sind kiirteele“, „Skandinaavia vaikus“ ja „Marju Lepajõe. Päevade sõnad“ – Erik Põllumaa õppis aastatel 2006–2012 BFMis operaatoritöö erialal. Aasta dokumentaalfilmi – „Marju Lepajõe. Päevade sõnad“ – režissöör Vallo Toomla on samuti Jüri Sillarti endine õpilane ning lõpetanud BFMi 2012. aasta. Filmi produtsent Kaie-Ene Rääk on BFMis aga filmimontaaži õpetanud. Aasta julge eksperimentaalfilmi “Jeesus juhatab sind kiirteele” režissöör Miguel Llansó Pinilla on BFMi režii ja dramaturgia dotsent ja õpetab praegu audiovisuaalse meedia eriala tudengeid.

Dokumentaalfilmi eripreemia läks hea sotsiaalse tunnetuse eest filmile „Prazdnik“, mille operaator Maksim Golomidov õppis BFMis  aastatel 2004–2008. Samuti on BFMi audiovisuaalse meedia vilistlaste hulgas Oskar Lehemaa, kelle õudusfilm „Karv“ sai lühifilmi eripreemia. Lisaks peapreemiate hulgas väljatoomisele sai Marta Pulk ka noore filmitegija preemia filmide eest „Aasta täis draamat“ ja „Kodumaa karjed“. Tema õppis 2008–2011 Tallinna Ülikooli BFMi filmi ja video bakalaureuseõppes ja 2011–2014 sama eriala magistriõppes.