BFMi vilistlaste „Savvusanna sõsarad“ pälvis Euroopa parima dokumentaalfilmi preemia

Dokumentaalfilm „Savvusanna sõsarad“ pälvis möödunud laupäeval, 9. detsembril Berliinis toimunud Euroopa filmiauhindade tseremoonial Euroopa parima dokfilmi auhinna. 2023. aasta alguses esilinastunud filmi režissöör on BFMi vilistlane Anna Hints ning produtsent Marianne Ostrat, BFMi vilistlane ja praegune õppejõud. Dokumentaalfilmi on saanud märkimisväärsed kuus auhinda ning 23 rahvusvahelist nominatsiooni.

Smoke Sauna Sisterhood crew
SMOKE SAUNA SISTERHOOD team (Picture: BERLIN, GERMANY - DECEMBER 9: Hendrik Mägar, Marianne Ostrat, Anna Hints, Tushar Prakash, Ants Tammik during the red carpet of the 36th European Film Awards at ARENA Berlin on December 9, 2023, in Berlin, Germany. (Photo by: Sebastian Gabsch))

Anna Hints õppis aastatel 2010–2013 Tallinna Ülikooli Balti, filmi, meedia ja kunstide instituudis, kus lõpetas filmikunsti režii eriala. 2013. aastal sai Hintsist  Kaljo Kiisa stipendiumi laureaat, mis oli tollal ainus regionaalne filmistipendium Eestis. Tiina Lokk, toonane žürii liige ja BFMi õppejõud, praegune PÖFFi juht, sõnas juba siis laureaadi kohta, et tegemist on lennu ühe andekaima tudengiga. „Savvusanna sõsarad“ on Hintsi täispikk debüütfilm, mis valmis kokku seitse aastat, neist kaks kulusid montaažile.

„Savvusanna sõsarad“ on aus ja emotsionaalne sissevaade sajanditepikkusesse naiste suitsusaunas käimise traditsiooni. Dokumentaalfilmi produtsent Marianne Ostrat lõpetas 2006. aastal BFMi audiovisuaalse meedia eriala ning jätkas õpinguid filmikunsti magistrantuuris, mille lõpetas 3 aastat hiljem. Möödunud aastal PÖFFi grand prix pälvinud „Teekond emaga“ oli Ostrati kaastoodetud ning täna külastab ta BFMi külalisõppejõuna.

„Savvusanna sõsarad“ esilinastus 2023. aasta jaanuaris mainekal Sundance filmifestivalil, kust toodi koju maailmakino dokumentaalfilmide võistlusprogrammi parima režissööri auhind. Kohalikku kinolevisse jõudis dokumentaalfilm tänavu märtsis. Film on kohaliku ja rahvusvahelise filmipubliku ja kriitikute poolt soojalt vastu võetud, mida ilmestavad ka kuus nimekat auhinda - lisaks eelmainitutele McBaine'i auhind San Fransisco filmifestivalil, FIRPRESCI auhind Viennale filmifestivalil, parima Balti filmi auhind PÖFFil ja Eurimages Audentia auhind parimale naisrežissöörile - ning tervelt 23 rahvusvahelist nominatsiooni. Augustis selgus, et Eesti Filmi Instituudi kokku kutsutud komisjon esitab “Savvusanna sõsarad” kandideerima Oscarile parima filmi kategoorias.

Vaata „Savvusanna sõsarad“ treilerit: