Festivalile PÖFF Shorts pääses tänavu 16 BFMi tudengite ja vilistlaste filmi

16.–24. novembrini leiab aset rahvusvaheline lühifilmide ja animatsiooni festival PÖFF Shorts, kus võtavad 16 filmiga erinevates programmides mõõtu ka Balti filmi, meedia ja kunstide instituudi üliõpilased ja vilistlased.

kaader filmist "Talent"

Rahvuslikus võistlusprogrammis on neli sel aastal valminud filmikunsti eriala tudengifilmi – Teresa Juksaare “Kuningas”, Raoul Kirsima “Elajad”, Oliver Remma “Koletis” ning Silver Õuna “Talent”. Programmis on ka audiovisuaalse meedia eriala üliõpilase Daria Litvichenko eelmisel aastal valminud “Vanad mehed ja meri”.

Teresa Juksaar tõi välja, et terve tiim nägi ''Kuninga'' loomisprotsessi kui rännakut, mille võtteperiood algas juunikuu päikesetõusuga ning lõppes kaheksa päeva hiljem juulikuu päikeseloojanguga. “Olgugi et meil tuli pidevalt vastu võtta suuri muutvaid otsuseid, ei kadunud mul kordagi usk materjalisse, mida olime üles filminud,” sõnas Juksaar. Filmi peamiseks võttekohaks oli Männiku karjäär, mis aitas Juksaare sõnul maagia loomisele palju kaasa. “See tekitas platsil tunde, nagu viibiksime kaugel maal ning meie helilooja tabas suurepäraselt selle maa meloodia,” kiitis Juksaar.

Silver Õun sõnas, et eduka filmi saladus peitub ettevalmistuses. “Kogu loomingulisel meeskonnal peaks olema kontseptuaalne selgus selles osas, et mida minnakse platsile jahtima,” rääkis tudengifilmi režissöör. “Ma pigem venitan ajakavaga, kui lähen võtetele ilma teadmiseta, et mida täpselt tahan,” ütles Õun.
Küll aga ei olnud ta režissöörina pärast “Talendi” võtteid oma töö osas rahulolev. “Tagantjärele tundub see naljakas, aga tundsin tõesti, et vedasin kogu meeskonda alt ja kogu värk on mahakandmisele määratud,” sõnas Õun. Pärast pärast esimest montaaži helistas režissöörile aga produtsent Sander Lebrecht ning kinnitas, et film meeldis tervele meeskonnale ja nende koostöö võiks ka edaspidi jätkuda.

Rahvusvahelisesse lühifilmi võistlusprogrammi jõudis audiovisuaalse meedia eriala vilistlase Lauri Niemelä „Deliveries“ (2020), mis võtab luubi alla ühe Tallinna toidukulleri ootamatusi täis elu. New Talents võistlusprogrammist võib leida 2021. aasta alguses rahvusvahelisel lühifilmide festivalil Go Short (Nijmegen, Holland) tudengifilmide võistlusprogrammi kinni pannud „Kontrolli all“ (Ville Koskinen, 2021), mis viib vaataja putukate ristiretkele botaanikaaeda.

Viie BFMi tudengiga samas kategoorias võistlevad ka filmikunsti vilistlaste filmid – Leeni Linna “Kingitus orbiidilt” (2021) ning Katrin Tegova “Mia ja Liki” (2021). “Mia ja Liki” operaator on BFMi audiovisuaalse meedia ning filmikunsti rahvusvahelise magistriõppekava Kino Eyes kuraator Mart Raun. Kino Eyes´i õppekavalt on võistlustules Ragne Mandri oma filmiga „Leidsin“ (2021). Rahvuslikust võistlusprogrammist leiab ka audiovisuaalse meedia õppekava vilistlaste filme: Sofia Afonasina “Lõvitekk” (2020) ning Rūdolfs Anže “Rooste vahele eksinud” (2021). Dokumentaalfilmi õppekava vilistlane Eeva Mägi on festivalil koguni kahe lühimängufilmiga – „Maakohus“ (2020) ja “Kolmapäev” (2021).

PÖFF Shortsi programmis linastub ka BFMikate dokumentaalfilme –  Volia Chajkouskaya “Ühine keel” (2020) ning audiovisuaalse meedia õppekava vilistlase Laura Liventaali eksperimentaalne tõsielufilm “Kuidas olla alasti” (2020).

Lisaks on festivalile jõudnud filmide meeskondades rohkem usinaid BFMi vilistlasi, kui välja jõuame tuua.

PÖFF Shortsi filme saab vaadata nii Tallinna kui Tartu kinosaalides ning virtuaalselt PÖFFi veebikinos. Programmiga on võimalik tutvuda PÖFF Shortsi kodulehel.