Pressiteade

Eestis toimub Põhjamaade hüdroloogia konverents, mis keskendub veega seotud ökosüsteemidele

15.–18. augustini toimub Tallinna Ülikoolis Põhjamaade ja Balti riikide hüdroloogide assotsiatsiooni (NHF) konverents „Hüdroloogia ja veega seotud ökosüsteemid“, kus saab tutvuda vee valdkonnaga seotud uudsete baas- ja rakendusuuringutega.

Konverentsi üks korraldaja, Tallinna Ülikooli ökohüdroloogia professori Jaanus Terasmaa sõnul on sel korral konverentsi teema uudne. „Varasemalt on keskendunud NHF-i konverentsid ennekõike insenertehnilisele hüdroloogiale, kuid sel korral on fookus ka veega seotud ökosüsteemide valdkonnal meie veemajandus arendamisel,“ sõnas Terasmaa. Ta lisas, et juttu tuleb nii veeressursside kui ka veest sõltuvate ökosüsteemide kaitsest.

„Kuigi võib jääda mulje, et puhta vee pärast Eestis muretsema ei pea, siis tegelikult on nii meil kui ka kogu maailmas keskkonnamuutuste kiirus väga murettekitav. Ka Eestis näitavad seireandmed, et veestiku olukord on viimastel kümnenditel kiiresti halvenenud. See omab otsest mõju nii inimeste tervisele kui ka kogu ökosüsteemile,“ ütles ökohüdroloogia professor Terasmaa.

Konverentsi teemad jagunevad ettekannete põhjal viieks erinevaks teemavaldkonnaks. Veest räägitakse inimeste heaolu võtmes, arutletakse lünkadest meie teadmistes ning vaadatakse uuemaid suundi modelleerimises, seires ja veeökoüsteemide taastamises. Samuti käsitlevad oma ala teadlased veepoliitika ja majandamiseda seotud teemadel. Konverentsi avab Eesti Teaduste Akadeemia presidendi Tarmo Soomere loeng veestikuga seotud globaalsete muutuste teemal.

Konverentsi töökeel on inglise keel, kuid 15. augustil toimub Tallinna Ülikoolis ka tasuta eestikeelne ürituse avapäev „EESTI PÄEV – 100 aastat hüdroloogilist seiret Eestis“, mida korraldavad TLÜ ökoloogia keskus koostöös keskkonnaagentuuriga. Eesti päev toimub Tallinna Ülikooli Astra hoone Maximumi auditooriumis (A002) ning programm kestab kella 9.30st kuni 16.30ni. Vajalik on eelregistreerimine.

Konverentsile on oodatud kõik huvilised, ent eriti noorteadlased. Viimaste tarbeks on plaanis konverentsi käigus korraldada ka lühikursuseid teadusartiklite kirjutamisest, isotooptehnika meetoditest, teadustöö kommunikatsioonist ja karsti uurimisest.

Rahvusvaheline hüdroloogide assotsiatsioon korraldab valdkonnaga seotud konverentse iga kahe aasta tagant ning tänavu on korraldajariik Eesti ning vastutav organisaator Tallinna Ülikooli Ökoloogia keskus. Üritus tähistab ühtlasi Põhjamaade ja Balti riikide hüdroloogide assotsiatsiooni 50. tegevusaasta täitumist.

Konverentsi koduleht