Ühiskonnateaduste blogi

Tšehhi politoloog Vít Hloušek külastas Tallinna Ülikooli

Oktoobris külastas võrdleva poliitika dotsendi Tõnis Saartsi kutsel Tallinna Ülikooli Ühiskonnateaduste instituuti Tšehhi politoloog Vít Hloušek, kes pidas muuhulgas tudengitele mitu loengut.

seminar

Hloušek keskendub kaasaegse ajaloo ja võrdleva poliiitika küsimustele. Ta tegeleb põhiliselt Euroopa Liidu siseste poliitikate ja poliitilise süsteemi suhete muutuste ning mitmetasandiliste valitsemisvahendite ja vormide arendamise uurimisega, keskendudes eelkõige sellistele kvalitatiivsetele meetoditele, mis ühendavad sotsiaalteadused ja ajaloo.

Hloušek on jõudnud oma kaasmaalaste euroskeptilisust uurides järeldusele, et tõenäoliselt on tšehhid oma poliitikutesse kõige skeptilisemalt suhtuv rahvas Euroopas. „Europarlament ei saa tšehhidelt kõrget hinnangut, kuid siiski läheb sel tavaliselt palju paremini kui Tšehhi parlamendil ja valitsusel. Olemegi skeptikute riik ja see hoiak käib ka Euroopa integratsiooni kohta,” selgitas Hloušek.

Isegi siis, kui Tšehhi oli alles äsja EL-i astunud, valitses nii ühiskonnas kui ka parteide seas üsna suur euroskepsis. Nüüdki on tšehhid Eurobaromeetri andmete järgi nn uute Kesk- ja Ida-Euroopa liikmete hulgas ühed kõige skeptilisemad. Hloušeki sõnul pole aga Tšehhi euroskepsis eriti negatiivne. „See pole äärmuslik skepsis, kus eitatakse, et EL-ist tuleks midagigi head, vaid pehme variant, kus öeldakse, et EL pole praegusel kujul jätkusuutlik ja vajab reforme,” sõnas Hloušek.

Peagi asub Hloušek toimetama ühte rahvusvahelises tuntud kirjastuses ilmuvat kogumikku, mis keskendub euroskeptisismi avaldusvormidele eelolevatel Euroopa valimistel. Kogumikus kirjutavad Eesti kohta peatüki ÜTI teadlased Tõnis Saarts ja Mari-Liis Jakobson, koostöös Tartu Ülikooli poliitikateadlase Piret Ehiniga.

Loe täispikka artiklit Hloušekiga Eesti Päevalehest.

Vít Hloušek kohta saad rohkem lugeda siit.