Filmi- ja meediablogi

Volia Chaikovskaya: Eesti on väga mitmekesine, huvitav ja täis üllatusi

Värskelt kinolevisse jõudnud dokumentaalfilmi "Prazdnik" produtsent ja BFMi vilistlane Volia räägib Maardu laadaelu võlu ja valu tagamaadest.

"Prazdnik"

 

Millal algas sinu töö "Prazdnikuga" ja mis roll sul filmi juures on?

Olen "Prazdniku" produtsent ja alustasime Vladimir Loginoviga filmi kallal tööd kolm aastat tagasi. Võtted toimusid siiski juba varem - 2012. aastal. Režissööril kulus aega, et kaaluda ning otsustada, mil viisil materjali töösse panna ja aega kulus ka mul produtsendina.

Millist mõju sa oma filmile loodad?

Ma ütleksin, et film on heasüdamlik ja naljakas. Film näitab kaugvaatluse vormis Maardus toimuvat laata väga realistlikult. Mõju... Ehk inimestes esile kutsuda mõni naeratus, heategu, sallivust ja teadlikkust. Nii näen ma seda. 

Räägi mõni lõbus juhtum võtetelt või filmiga töötamise ajast.

Kui käis töö filmi heli järeltöötlusega, siis palus helirežissöör Dmitry Natalevich (kes on samuti BFMi vilistlane) meil Vladimiriga paar helicameot teha. Nii et filmis on kuulda mu haigutamist (väikse tüdruku rollis) ja Vladimiri rasket hingamist (kui üks meed võistlusel rasket kasti tõstab).

Mida protsessi käigus õppisid?

Avastasin, et Eesti on väga mitmekesine, huvitav ja täis üllatusi. Kuigi Maardu laadal käivad peamiselt Eesti venekeelne elanikkond, siis on ta siiski osa Eesti kultuurist. Minu jaoks on seda ühist eksistentsi põnev jälgida.

Filmi sünopsis:

Kuulsa Ukrainas sündinud vene kirjaniku Nikolai Gogoli jutustuse järgi nime saanud Sorotšinski laat on suurim väljaspool Ukrainat ning suurim slaavi diasporaa üritus Eestis. Vaatamata sellele ei tea valdav enamus eestlasi sellest midagi, kuna laat on kõik 18 toimumisaastat väljaspool eesti meediapilti.

Kaamera jälgib laadaks ja missivõistluseks absurdi piiri peal toimuvaid tõsiseid ettevalmistusi ja selle toimumist. Lihakäntsakate ja müügiputkade vahel toimuv missivõistlus näitab drastiliselt kultuuride ja normide erinevusi.

"Lapsmissid" ja täiskasvanud naised esinevad oma annetega juubeldavale ja kohati ebaadekvaatsele seltskonnale. Nii mõnigi missiks pürgija ei pane pahaks näidata oma ideelennukust: üks kandidaatidest on endale pähe pannud põlevate küünaldega kandelaabri, üritades samas araabiapärast kõhutantsu teha.  

Film Prazdnik jõudis kinolevisse 11. septembril. Filmi näitavad kinod Sõprus, Artis, Forum Cinemas, Cinamon T1, Apollo, Lindakivi jt.

Filmi režissöör on Vladimir Loginov ("Sipelgapesa, 2015), produtsent Volia Chaikovskaya, operaator Max Golomidov (samuti BFMi vilistlane).