Humanitaarblogi

Praktika Kumu publikurekordi purustanud näituse juures

Krista Tuuling õpib ajalugu, aga väljakaevamised ja arhiiviandmete sisestamine ei tundunud praktika jaoks eriti põnevad väljakutsed. Ta soovis kohta, kus saaks enda teadmisi rakendada ning ka inimestega suhelda. Kevadel sai ta e-kirja, mis kutsus teda osa saama suvisest külastusjuhipraktika konkursist Kumusse.

michel sittowi näitus

Praktikale pääsemiseks oli vaja läbida koolitus ning sooritada eksam. Mõtlesin pikalt ennem kui otsustasin kandideerida, eriti pani mõtlema tingimus eksamist, mida see täpsemalt sisaldab. Aga praktika kirjeldus tundus minule täpselt sobivat ning saatsingi kandideerimisavalduse ära. Läbisin koolituse ja sooritasin eksami. Need ei olnudki rasked, vaid pigem julgust ja teadmisi jagavad.  Arvan, et kõige raskem oligi praktika juures tulemuste ootamine –  kes on need viis, kes saavad praktikakoha. Pärast paari nädalat ärevat ootamist tuli teade, et olen osutunud valituks.

Ükski praktikapäev ei olnud ühesugune – iga päev suutis millegagi üllatada. Praktika  ülesanneteks oli informatsiooni jagamine Kumu näituste kohta ning külastajate suunamine ja abistamine. Lisaks sain võimaluse läbi viia Michel Sittowi näitusest lähtuvaid pühapäevaseid lastehommikuid Kumu aatriumis. Praktika kõige põnevam osa oligi lastega töötamine ning neile loominguliste vahendite kaudu lähemalt kunsti ja ajalugu tutvustada. Veidi uskumatuna tundus, et mulle usaldati nii vastutusrikkad ülesanded ning iga sammuga ei kaasnenud kontrolli, vaid sain ise proovida ja mõelda.

2018. aastal lõi publikurekordeid näitus "Michel Sittow. Eesti maalikunstnik Euroopa õukondades", mida külastas umbes 65 000 inimest (loe lähemalt siit). Nägin lähemalt, mida üks näitus endaga kaasa toob: näituse avamine, kuraatorite tuurid, Anti Saare lasteraamatu „Mina, Milda ja meister Michel“ esitlus, näitust tutvustavad tuurid publikule ja näitust lõpetav konverents. Sain võimaluse osaleda ja abiks olla nende ürituste läbiviimisel. Praktika kõige meeldejäävamad ja ka raskemad päevad olid septembri algul, kui Michel Sittowi näitus oli viimaseid päevi üleval. Muidu küllaltki tühi Kumu aatrium oli täidetud inimmassiga, kes ootasid tunde sabas, et pääseda näitusele.

Praktika Kumus andis juurde julgust. Esmalt julgust astuda külastaja juurde ja alustada vestlust, aga ka julgust ja oskust enda mõtteid ja teadmisi kasutada. Ühelt poolt sain palju uusi faktiteadmisi Eesti kunstiajaloo kohta, aga samas õppisin, kuidas ennast selgemalt ja kuulajat köitvalt väljendada. Esimesed vestlused külastajatega olid lühikesed ja pigem informatiivsed, aga praktika edenedes muutusid pikemaks ja sisutihedamaks. Iga praktika peaks pakkuma võimalust õppida ning just läbi enda kogemuse.

Praktikal sain kaaskülastusjuhtide näol endale väga head tuttavad ning suvi kunsti keskel möödus kiiresti. Praktika lõppedes pakuti meile võimalust jätkata Kumus tunnijuhina. Olen õnnelik, et saan nüüd töötada Kumus ning läbi viia muuseumitunde õpilastele. Tunnen, et seeläbi õpin ja arenen ka ise. Iga uus näitus on põnev väljakutse, millele vastu astuda.

Autor: Krista Tuuling, ajaloo BA tudeng