Teadus

Leiti haruldane Liivi sõja aegne aare

2021. aasta novembri lõpus tuli Lääne-Virumaalt välja haruldaselt puutumatuna säilinud Liivi sõja aegne aare (u 16. sajand). Krista Karro, TÜHI külalisteadur ja Muinsuskaitseameti arheoloogianõunik, ning Aive Viljus, TLÜ arheoloogia teaduskogu vanemkonservaator, on aarde leidmisest saati sellega edasi tegelenud ja avavad meile pisut leiu tausta.

Rinnalehed jm aarded

Tõenäoliselt sõjakeerises peidetud pronksist potis – graapen ehk kolmjalgnõu – olid mitmed tolleaegsed tüüpilised talurahvaehted: rinnalehed, helmed, krõllid, ripatsmündid. Aarde leidis üks Muinsuskaitseameti luba omav metallidetektorist. Novembris avastatud aardest teavitati Muinsuskaitseametit, st Krista Karrot kui arheoloogianõunikku, kes just detektoristidega tegeleb. Seejärel viidi välja kaevatud leid edasiseks puhastamiseks Tallinna Ülikooli arheoloogia teaduskogusse, kus konservaator Aive Viljus poti sisu lõplikult päevavalgele tõi.

Edasi liigub leid eksperdi kätte ekspertiisi, mille järel oskame tõenäoliselt aarde peitmise aega ja põhjuseid täpsemalt hinnata.

Aive Viljus ja Krista Karro

Fotod: vasakul Aive Viljus, paremal Krista Karro

Aive Viljus:
„Minu jaoks oli antud aarde väljapuhastamise töö tavapärasest mõnevõrra emotsionaalsem. Aare jõudis laborisse ajal, mil COVID-19 numbrid aina tõusid – ehk siis omamoodi „katkuaeg”, lisaks üldine ebakindlus majanduses ja poliitikas. Lihtne oli samastuda aarde omanikuga, kes potiga oma varanatukest peites püüdis luua tuleviku tarvis pisutki lootust.

Konservaatorina oli huvitav avastada potti varjule pandud erinevaid esemeid. Seal leidus näiteks väga erineva väärtusega rinnalehti – nii kõrge kui ka väga madala hõbedasisaldusega, samuti väga erineval tasemel teostusega. Üllatas helmestegi suur hulk – neid oli nii palju, et ükshaaval kokkulugemine ei olnudki võimalik. Kokku tuli pinnasest ükshaaval välja korjata umbes 1,7 kg helmeid, mis oli üsna meditatiivne töö.

Huvitav moment oli veel lagunenud tinanõu kildude tuvastamine kaasa võetud pinnasest, mis sisaldas palju ka paest kiviklibu. Mõlemad olid visuaalsel vaatlemisel esmapilgul väga sarnased. Arvatavasti olid eelpool nimetatud helmed pärit tinanõu seest, mis oli pinnases täielikult lagunenud.

Tänaseks on aare konserveeritud ja ootab arheoloogide arvamust.”

Rinnalehed enne ja pärast puhastamist

Fotod: näide kahest rinnalehest enne ja pärast puhastamist.

Avastusest saab lugeda lisa siit ja siit.

Õnnitleme olulise leiu osas ja kiidame hea töö eest!