Edulugu

Itaalia president tunnustas Tallinna Ülikooli itaalia keele ja kultuuri õppejõude

Itaalia Vabariigi president Sergio Mattarella andis riiklikud teenetemärgid kolmele humanitaarteaduste instituudi õppejõule, kes on Eestis järjepidevalt arendanud italianistikat - kõigepealt Eesti Humanitaarinstituudis (EHI) ja seejärel Tallinna Ülikoolis. Teenetemärgid pälvisid itaalia kirjanduse dotsent Ülar Ploom, itaalia keele dotsent Kristiina Rebane ja semiootika ning tõlkeuuringute professor Daniele Monticelli.

 Ülar Ploom, Kristiina Rebane, Daniele Monticelli
Foto: Raul Mee

Teenetemärgid tunnustavad ka Ploomi, Rebase ja Monticelli panust Eesti ja Itaalia kahepoolsete kultuurisuhete arendamisse. Tunnustused andis üle Itaalia suursaadik Eestis Stefano Catani Itaalia Vabariigi aastapäeva vastuvõtul, mis toimus 3. juunil Estonia kontserdisaalis. 

Itaalia keele ja kultuuri eriala hakkas kuju võtma EHI romanistika õppekava raames 1994. aastal Ülar Ploomi juhtimisel. Daniele Monticelli liitus EHIga õppejõuna 1995. aastal, kui Kristiina Rebane oli romanistika eriala kolmandal kursusel. 1997. aastal lõpetas esimene lend. Sellest ajast alates on eriala palju muutunud, minnes kaasa ülikooli reformide ja rahvusvahelise humanitaaria ning italianistika arengutega.

Hetkel on Tallinna Ülikool ainus koht Eestis, kus saab õppida itaalia keelt ja kultuuri peaerialana bakalaureuseõppes (Euroopa nüüdiskeelte ja kultuuride õppekavas) ning alates sellest aastast üle pika aja ka magistritasemel (Võõrkeeleõpetaja õppekavas). Tallinna Ülikoolis on kaitstud ka mitu doktoritööd italianistika alal. 

1990ndate keskpaigast kuni tänaseni on itaalia keele ja kultuuri eriala lõpetanud sadakond noort EHIs ja TLÜs. Paljud neist on oluliselt panustanud Itaalia-Eesti kultuuriliste, majanduslike ja poliitiliste suhete edendamisse teadlaste, tõlkijate ja tõlkide, õpetajate, haridusjuhtide, kultuurivahendajate, diplomaatide, turismisektori arendajate ja ettevõtjatena.

Vastuvõtt itaalia keele ja kultuuri (BA) ning itaalia keele kui võõrkeele õpetaja (MA) erialadele on avatud kuni 1. juulini.

Tutvu itaalia keele ja kultuuri erialaga

Tutvu itaalia keele (ja teise keele) õpetaja erialaga