Avalik loeng

Treeni teadlikult loengusari: Harrastaja hooajaline ettevalmistus ja vormi ajastamine

Harrastusportlastele suunatud teisipäeva õhtused loengud on alustanud juba üheksandat hooaaega. Sel aastal käsitleme teemadena toidu seost unega, peavalusid, mälutreeningut, vormi ajastamist, mehe tervist ning lümfiteraapiat.

Loodus- ja terviseteaduste instituut

19.10.2021 kell 18.00 - 19.30

TREENI TEADLIKULT sügis 2021

 

Tule ja registreeri end "Treeni teadlikult" sügis 2021 loengutesse. Loengud toimuvad teisipäeviti VEEBILOENGUTENA algusega kell 18:00. Ühe loengu kestus ca 1,5 h. Ühe loengu osavõtutasu on 10 €.

Täiendav info:
Telefon: (+372) 6391 751
E-post: katrin.soidra-zujev@tlu.ee

Selleks, et sündmusele registreerida töötleb Tallinna Ülikool
(vastutav töötleja: katrin.soidra-zujev@tlu.ee) järgmisi isikuandmeid:

TREENI TEADLIKULT sügis 2021

Lisa kalendrisse

iCal calendar

Harrastussportlastele suunatud teisipäeva õhtused loengud kutsuvad taas kuulama. Teemat „Harrastaja hooajaline ettevalmistus ja
vormi ajastamine“ käsitleb vastupidavustreener Mart Markus 19. oktoobri õhtul kl 18.00.

Loengust lähemalt:

Me treenime erinevatel eesmärkidel, olgu selleks vormi parandamine, tervise hoidmine, paremaks treenerimine, võistlusteks valmistumine jm. Oma sportliku vormi ajastamisel võib eristada aga erinevaid etappe. Neist pikim etapp on seotud asjaoluga, et meil igal ühel on elu jooksul konkreetne parima töövõime periood. Lisaks tuleb analüüsida koormustegureid.

Oma vormi ajastatakse suhteliselt lühiajalisel etapil, mille käigus on vaja vähendada treeninguga kuhjunud füsioloogilist ja psühholoogilist stressi, realiseerida viimase raske treeninguperioodi positiivsed nihked ning leida sportliku suutlikkuse ja taktika kooskõla. Teadlikud vormi ajastajad tegelevad treeningute abil saavutatud töövõime tõstmisega umbes 3-5% võrra – see osa tuleb vintsutatud kehast kätte saada. Kolme-nelja nädala jooksul langeb treeningumaht ja kasvab intensiivsete harjutuste osakaal. Siis tuleb lihvida juba olemasolevat vormi.

Treeningukoormus põhineb kolmel teguril – intensiivsus, maht (aeg) ja treeningukordade arv.
Samade tegurite kaudu saame iseloomustada ka vormi ajastamist. Näiteks kuigi võistlusteks
valmistumise etapil üldine treeningukoormus väga oluliselt langeb, ei jaotu langus kõigi kolme teguri
vahel võrdselt.

Loengus osalejana saad vastused küsimustele:

 • Milliseid treeninguid teha ja millal neid teha?
 • Kuidas vältida vigastusi, mis võivad võistlushooajal tekkida?
 • Kuidas treenida nii, et vorm pidevalt paraneks, samas aga vigastusi vältida?
 • Millal ja kas teha jõutreeninguid?  
 • Kuidas ajastada vormi?

Kõikide Treeni teadlikult veebiloengute pikkus on orienteeruvalt 1,5 tundi. Osavõtutasu on 10 eurot (maksmine arve alusel). Oma osalemissoovist anna palun teada registreerimise teel. Registreerinud osalejatele saadetakse arve ning loengu toimumise veebilink e-postile 24h enne loengu toimumist. Koroonaviiruse tõttu kutsub korraldaja Tallinna Ülikool kuulama loenguid veebis. Kokku on võimalik ennast harida 11 teisipäeva järjest.

REGISTREERI

Keda ootame loengusse?

Loengusari TREENI TEADLIKULT sügis 2021 on suunatud spordiga alustavatele ja sportivate inimesele, treenerile, füsioterapeudile, perearstidele ja -õdedele, lapsevanematele jt, kes on huvitatud praktilistest teadmisest. Sel aastal on fookuses tervis, toitumine, mälutreening, hooajaline füüsiline ettevalmistus ja vormi ajastamine. Käsitlemist leiavad une ja toidu seosed ning peavalu põhjused, ennetamine ja ravi. Erialaloenguna toimub sel aastal jõutreeningutel treeningmahu orientiirid ja intensiivsus. Eraldi teemana käsitletakse meeste tervist ning spordiarsti poolt COVID-19 läbipõdenute naasmist sporti. Füsioterapeut käsitleb praktilise loenguna seljavalu ning räägitakse lümfiteraapia ning kompressioonitoodete kasutusest. Kokku on sarjas 11 loengut, mis toimuvad igal teisipäeval kuni detsembri alguseni. Registreerida võib kõigile korraga või siis valitud huvipakkuvatele loengutele eraldi, sest igal nädalal on loengusarjas iseseisev teema.

Järgmised loengud:

 • 26.10 Tervisesportlase toitumise eripärad ja taastumise toetamine. Toitumisekspert Merit Mätlik
 • 02.11  Meeste tervis enne ja pärast 35-eluaastat. Laboriarst dr Anneli Raave-Sepp 
 • 09.11 Selg valutab ja kael kange? Füsioterapeut Taavi Metsma
 • 16.11 Treeningmahu orientiirid ning intensiivsuse määratlemine jõutreeningutel. TLÜ õppejõud ja personaaltreener Siim Kelner
 • 23.11 Uni ja toitumine. Unearst dr Heisl Vaher
 • 30.11  COVID19 läbipõdenuna taas sportimas. Spordiarst dr Pii Metsavas
 • 07.12  „Mitme näoga“ probleemi peavalu põhjused, ennetused ja ravi. Neuroloogiakeskuse juhataja Toomas Toomsoo
 • 14.12 Mis on lümfiteraapia ja kompressioonravi?. Füsioterapeut Anastassia Šipilova

Täiendav info:

Katrin Soidra-Zujev
katrin.soidra-zujev@tlu.ee
639 1751

Loengusarja korraldab TLÜ loodus- ja terviseteaduste instituut koostöös Tallinn Liigub programmiga. Teavitustööd aitab teha Delfi.