Avalik loeng

Treeni teadlikult loengusari: Kui 60 on uus 40, kes siis on 30? Vanaduse aeglustamise teadusest

Juba üheksandat hooaega algavad harrastusportlastele suunatud teisipäeva õhtused loengud, mis käsitlevad sel aastal toidu seost unega, peavalusid, mälutreeningut, vormi ajastamist, mehe tervist ning lümfiteraapiat.

Loodus- ja terviseteaduste instituut

05.10.2021 kell 18.00 - 19.30

TREENI TEADLIKULT sügis 2021

 

Tule ja registreeri end "Treeni teadlikult" sügis 2021 loengutesse. Loengud toimuvad teisipäeviti VEEBILOENGUTENA algusega kell 18:00. Ühe loengu kestus ca 1,5 h. Ühe loengu osavõtutasu on 10 €.

Täiendav info:
Telefon: (+372) 6391 751
E-post: katrin.soidra-zujev@tlu.ee

Selleks, et sündmusele registreerida töötleb Tallinna Ülikool
(vastutav töötleja: katrin.soidra-zujev@tlu.ee) järgmisi isikuandmeid:

TREENI TEADLIKULT sügis 2021

Lisa kalendrisse

iCal calendar

Harrastussportlastele suunatud teisipäeva õhtused loengud kutsuvad taas kuulama, loengute avateemat “Kui 60 on uus 40, kes siis on 30? Vanaduse aeglustamise teadusest” käsitleb lektorina spordibioloogia professor Kristjan Port 5. oktoobri õhtul kl 18.00.

Loengust lähemalt:

Teadusuuringutest on selgunud, et ainuüksi vananemine ei põhjusta haigusi enne 90ndat eluaastat, kuid elustiil, toitumine ja füüsiline aktiivsus mõjutavad oluliselt seda, kui kaua ja kui tervelt inimene elab. On tõdetud, et vähene füüsiline aktiivsus suurendab oluliselt vähi, diabeedi, dementsuse ja südamehaiguste riski. Liigutakse vähem, mistõttu väheneb lihasmass, liikumisvõime, sotsiaalsed kontaktid ja üldine aktiivsus ning kognitiivsed võimed. Meie keha on elav materjal, seetõttu ta vajab aktiivsust ja liikumist, kuid ka vaimset tegevust. Lahenduseks on oma lihaste eest hoolitsemine, selleks piisab ka lihtsatest harjutustest. Kehaline aktiivsus sunnib rakud tööle mõjutades kõiki kudesid, selle kaudu saavad rakud teada, et neid on vaja. Kudede uuendamiseks on meil pidevalt “ehitusmaterjalina” vaja valku. Suurema osa sellest saame söögist. Vananedes aga liigume vähem, vajame vähem energiat ja ka sööme vähem – vajalikus hulgas valkude saamine satub ohtu. Loodus hakkab sellisel juhul valke hankima lihastest. Parim viis vananemist aeglustada on füüsiliselt aktiivne liikumine, sest lihaste hääbumisega kaasneb kogu keha allakäik.

Loengus osalejana saad vastused küsimustele:

 • Mis vananedes kehas toimub ja miks me vananeme erineva kiirusega?
 • Mis on geenide roll vananemisel?
 • Kuidas oma aju ja meelt võimalikult kaua erksana hoida?
 • Miks on aktiivne liikumine ja treening vananedes aina olulisemad?
 • Kuidas on võimalik oma lihaste eest hoolitseda?
 • Millal on liiga hilja alustada liikumisega?
 • Mis valikuid teatud vanuses liikumisel teha?

Kõikide Treeni teadlikult veebiloengute pikkus on orienteeruvalt 1,5 tundi. Osavõtutasu on 10 eurot (maksmine arve alusel). Oma osalemissoovist anna palun teada registreerimise teel. Registreerinud osalejatele saadetakse arve ning loengu toimumise veebilink e-postile 24h enne loengu toimumist. Koroonaviiruse tõttu kutsub korraldaja Tallinna Ülikool kuulama loenguid veebis. Kokku on võimalik ennast harida 11 teisipäeva järjest.

REGISTREERI

Keda ootame loengusse?

Loengusari TREENI TEADLIKULT sügis 2021 on suunatud spordiga alustavatele ja sportivate inimesele, treenerile, füsioterapeudile, perearstidele ja -õdedele, lapsevanematele jt, kes on huvitatud praktilistest teadmisest. Sel aastal on fookuses tervis, toitumine, mälutreening, hooajaline füüsiline ettevalmistus ja vormi ajastamine. Käsitlemist leiavad une ja toidu seosed ning peavalu põhjused, ennetamine ja ravi. Erialaloenguna toimub sel aastal jõutreeningutel treeningmahu orientiirid ja intensiivsus. Eraldi teemana käsitletakse meeste tervist ning spordiarsti poolt COVID-19 läbipõdenute naasmist sporti. Füsioterapeut käsitleb praktilise loenguna seljavalu ning räägitakse lümfiteraapia ning kompressioonitoodete kasutusest. Kokku on sarjas 11 loengut, mis toimuvad igal teisipäeval kuni detsembri alguseni. Registreerida võib kõigile korraga või siis valitud huvipakkuvatele loengutele eraldi, sest igal nädalal on loengusarjas iseseisev teema.

Järgmised loengud:

 • 12.10 Tähelepanust ja mälust harrastussportlase ajust. Mälutreener Tauri Tallemaa
 • 19.10 Harrastaja hooajaline ettevalmistus ja vormi ajastamine. Üldkehalise ettevalmistuse treener Mart Markus
 • 26.10 Tervisesportlase toitumise eripärad ja taastumise toetamine. Toitumisekspert Merit Mätlik
 • 02.11  Meeste tervis enne ja pärast 35-eluaastat. Laboriarst dr Anneli Raave-Sepp 
 • 09.11 Selg valutab ja kael kange? Füsioterapeut Taavi Metsma
 • 16.11 Treeningmahu orientiirid ning intensiivsuse määratlemine jõutreeningutel. TLÜ õppejõud ja personaaltreener Siim Kelner
 • 23.11 Uni ja toitumine. Unearst dr Heisl Vaher
 • 30.11  COVID19 läbipõdenuna taas sportimas. Spordiarst dr Pii Metsavas
 • 07.12  „Mitme näoga“ probleemi peavalu põhjused, ennetused ja ravi. Neuroloogiakeskuse juhataja Toomas Toomsoo
 • 14.12 Mis on lümfiteraapia ja kompressioonravi?. Füsioterapeut Anastassia Šipilova

Täiendav info:

Katrin Soidra-Zujev
katrin.soidra-zujev@tlu.ee
639 1751

Loengusarja korraldab TLÜ loodus- ja terviseteaduste instituut koostöös Tallinn Liigub programmiga.