Avalik loeng

Treeni teadlikult loengusari: Medali kaks külge – une ja tervisespordi kontekstis

Harrastusportlastele suunatud teisipäeva õhtused loengud on alustanud juba üheksandat hooaaega. Sel aastal käsitleme teemadena toidu seost unega, peavalusid, mälutreeningut, vormi ajastamist, mehe tervist ning lümfiteraapiat.

Loodus- ja terviseteaduste instituut

23.11.2021 kell 18.00 - 19.30

TREENI TEADLIKULT sügis 2021

 

Tule ja registreeri end "Treeni teadlikult" sügis 2021 loengutesse. Loengud toimuvad teisipäeviti VEEBILOENGUTENA algusega kell 18:00. Ühe loengu kestus ca 1,5 h. Ühe loengu osavõtutasu on 10 €.

Täiendav info:
Telefon: (+372) 6391 751
E-post: katrin.soidra-zujev@tlu.ee

Selleks, et sündmusele registreerida töötleb Tallinna Ülikool
(vastutav töötleja: katrin.soidra-zujev@tlu.ee) järgmisi isikuandmeid:

TREENI TEADLIKULT sügis 2021

Lisa kalendrisse

iCal calendar

Harrastussportlastele suunatud teisipäeva õhtused loengud kutsuvad taas kuulama. Teemat „Medali kaks külge – une ja tervisespordi kontekstis“ käsitleb unemeditsiini ekspert Erve Sõõru 23. novembri õhtul kl 18.00.

Loengust lähemalt:

Dr Erve Sõõru alustab vestlust: „Hea uni on määrava tähtsusega meie päevasele enesetundele, töövõimele, meeleolule ja loomulikult ka spordile. Maga korralikult terve öö. Sõna-sõnalt.“

Kehalist treeningut peetakse üldiselt und soodustavaks tegevuseks. Kuid Eesti Uneliitu vedav dr Sõõru sõnul vaatamata treeningutele ei ole sageli une kvaliteet siiski hea kuni unehäireteni välja. Regulaarne treenimine pikendab eluiga ja vähendab südame-veresoonkonna haiguste, diabeedi ja teatud vähivormide riski. Treening võib samuti vähendada ärevuse ja depressiooni riski ning parandada unekvaliteeti. Selleks, et anda endast parim, tuleb suhtuda tervisesse teadlikult. Sageli osutub uni heaks ravivõtteks, mida kasutada erinevatest treeningutest taastumiseks. „Uni ja sport on õigesti tarvitades loomulikud tervist ja nooruslikkust alahoidvad „ravimid“. Tervislikuks sportimiseks on oluline hinnata enda uneärkveloleku tüüpi,“ selgitab unearst. Sellekohast olulist enesekohast teavet saab aga ka unepäevikust. 

Loengus osalejana saad vastused küsimustele:

  • Aga miks on uni sportlaste jaoks oluline?
  • Kuidas uni mõjutab sportlikku sooritust?
  • Miks on sportlaste uni erinev?

Kuulaja saab ülevaate ka unehäiretest. Lühiajaline unetus on kõige sagedasem uneprobleem igas vanuses inimestel, näiteks seoses stressiga. Unehäired võivad aga kesta ka pikemat aega, häirides nii päevast toimetulekut kui üldist tervist. Samas une häiritust ei pruugi unehäire all kannataja ise tajuda. Räägime ka ajavahesündroomist ehk jetlag`ist. Loengul käsitletakse teemasid, mis mõjutavad (harrastus) sportlase und ja räägime nende mehhanismide mõjutamise võimalustest. Hea une saavutamist käsitleme longus kui medalit, millel on kaks külge.

Lektorist lähemalt:

Kopsuarst ja unemeditsiini ekspert Erve Sõõru MD, PhD on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ravi ja spordimeditsiini eriala ning spetsialiseerus kopsuarstiks. Unearsti ja unemeditsiini eksperdi staatuse omandas Sõõru Euroopa Uneuurijate Seltsis. On Eesti Unemeditsiini Seltsi asutajaliige ja juhatuse liige, Eesti Uneliidu juhatuse liige. 2019.a. kaitses doktoritöö „Teadus- ja arendustöötajate une ja töökorralduse ebakõlad ning uneuuringute personaliseerimine“.

REGISTREERI

Keda ootame loengusse?

Loengusari TREENI TEADLIKULT sügis 2021 on suunatud spordiga alustavatele ja sportivate inimesele, treenerile, füsioterapeudile, perearstidele ja -õdedele, lapsevanematele jt, kes on huvitatud praktilistest teadmisest. Sel aastal on fookuses tervis, toitumine, mälutreening, hooajaline füüsiline ettevalmistus ja vormi ajastamine. Käsitlemist leiavad une ja toidu seosed ning peavalu põhjused, ennetamine ja ravi. Erialaloenguna toimub sel aastal jõutreeningutel treeningmahu orientiirid ja intensiivsus. Eraldi teemana käsitletakse meeste tervist ning spordiarsti poolt COVID-19 läbipõdenute naasmist sporti. Füsioterapeut käsitleb praktilise loenguna seljavalu ning räägitakse lümfiteraapia ning kompressioonitoodete kasutusest. Kokku on sarjas 11 loengut, mis toimuvad igal teisipäeval kuni detsembri alguseni. Registreerida võib kõigile korraga või siis valitud huvipakkuvatele loengutele eraldi, sest igal nädalal on loengusarjas iseseisev teema.

Järgmised loengud:

  • 30.11 COVID19 läbipõdenuna taas sportimas. Spordiarst dr Pii Metsavas
  • 07.12 „Mitme näoga“ probleemi peavalu põhjused, ennetused ja ravi. Neuroloogiakeskuse juhataja Toomas Toomsoo
  • 14.12 Mis on lümfiteraapia ja kompressioonravi?. Füsioterapeut Anastassia Šipilova

Täiendav info:

Katrin Soidra-Zujev
katrin.soidra-zujev@tlu.ee
639 1751

Loengusarja korraldab TLÜ loodus- ja terviseteaduste instituut koostöös Tallinn Liigub programmiga. Teavitustööd aitab teha Delfi.